| anonim_4396 a întrebat:

Ce experiente ati avut cu viza pentru SUA?
Ce sfaturi imi puteti da?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ioana_4111 a răspuns:

Cunosc cativa oameni care si-au luat viza recent, si li s-a parut destul de ok. Simplu si rapid.

4 răspunsuri:
| ViVi a răspuns:

Nu am avut experiente

| alexdop21 a răspuns:

ANa imi pare rau sa iti spun dar iti ti-ai luat un stupid de la mine... Si l-ai luat pentru ca ai raspuns intrebarii asteia cu toate ca nu ai nici cea mai vaga idee despre context. Cred ca ai facut-o doar pentru a fii prima care raspunde intrebarii...

Ca sa revin la intrebare, nu am fost inca la ambasada pentru a imi lua viza, cu toate ca o sa trebuiasca sa mi-o iau si eu, dar am vb cu niste oameni care si-au luat-o, si cei de la ambasada au diferite cerinte, de la a avea o proprietate pe numele tau, pana la a schimba adresa de mail, este in functie de profilul prezentat de tine, si in functie de ce vrei sa faci in state. Stiu ca suna ciudat dar un prieten de-al meu a fost nevoit sa isi schimbe mail-ul si sa demostreze ca il foloseste pe cel nou, si la cel vechi a renuntat, since nu stiu ca nu l-am intrebat de ce l-au pus sa il schimbe, cert este ca trebuie sa ai un profil satisfacator pentru a primi viza. Si in cazul in care mergi cu parinti si esti sub tutela lor si esti minora, nu o sa ai prea multe probleme, doar cazier judiciar sa nu ai si sa fii in scoala. Parinti or sa vorbeasca in locul tau acolo.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu am trecut acum 3 ani prin experienta asta si pot sa spun cu mana pe inima ca a fost cea mai urata experienta din viata mea.
Sunt toti de o aroganta ingrozitoare, vad in fiecare solicitant un potential infractor, stramba din nas cu superioritate atunci cand le spui ca nu ai cine stie ce avere in banca.
Ghiseele sunt asezate in asa fel incat functionarul consular sa se uite la tine in jos, ca la un rahat in care e gata sa calce.
A fost oribil... un adevarat cosmar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu personal nu am nevoie de viza pentru state, dar daca respecti normele nu ai de ce sa ai probleme, fiecare conditie, de student, adult sau pensionar are de indeplinit anumite cerinte.atata timp cat nu ai un profil psihologic mai "ciudat" nimeni nu o sa-ti faca probleme, stai linistita ca nu iti vor cere spaga asa cum fac cei de la ambasadele romane din strainatate, daca indeplinesti conditiile cerute de lege iti vor da viza si fara spaga.