| valentina345 a întrebat:

Buna seara.
Doresc vara aceasta sa ma duc in vacanta in SUA, la matusa mea, tin sa precizez ca am 17 ani. Din cate stiu, viza se obtine destul de greu, imi puteti spune daca am sanse sa mi o ofere tinand cont ca sunt minora? Si daca ati avut experiente asemanatoare

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Deocamdata,formularele DS-160 nu pot fi procesate si nici nu pot fi tiparite vizele deja acordate--- vezi comunicatul nr.1 si 2 de pe site-ul ambasadei:http://romania.usembassy.gov/vize/

Cat despre sanse, nu se stie niciodata ---tu incearca! Statutul de elev in penultimul sau ultimul an de studii liceale cu rezultate bune la invatatura si recomandari pozitive de la profesorul diriginte ar putea sa conteze.Pentru interviu, "inarmeaza-te "cu adeverinta eliberata de unitatea scolara la care esti inscrisa, carnetul de elev, o recomandare din partea dirigintelui, documente care dovedesc relatia de de rudenie cu matusa la care mergi.

p.s. Fiind minora, la interviu trebuie sa fii insotita de catre unul dintre parinti --- vezi detalii:http://romania.usembassy.gov/vize/minori.html

| valentina345 explică (pentru alessia5158):

Stii cumva daca e obligatoriu ca unul din parinti sa aiba viza? Si daca pot calatori cu un insotitor de bord?

| alessia5158 a răspuns (pentru valentina345):

Bine punctat!--- intrebarea asta mi-am pus-o si eu cand ti-am dat primul raspuns. Cu parere de rau, nu am aceasta informatie desi am aplicat si detin o viza SUA valabila.Totusi, te sfatuiesc sa aplici chiar daca niciunul dintre parinti nu au viza. Cu un statut de elev in penultimul an de studii ai o sansa pe care daca nu o folosesti va trebui sa astepti pana vei fi in penultimul an de studii universitare(fiica mea a obtinut viza fiind studenta ).
Succes!

p.s.Un link de mare folos pentru calatoria ta :http://www.esky.ro/......-neinsotit

| valentina345 explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult!

| alessia5158 a răspuns (pentru valentina345):

Cu placere!

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Da, ai sanse sa obtii viza, a obtinuto acum ceva timp un prieten de al meu, nu e mare chestie cum a fost pana acum ceva timp, mai mult ca sigur o vei primi.

| Tinna666 a răspuns:

Ma cam indoiesc ca vei obtine viza.o colega are tatal plecat si i-a facut chemare si tot nu a obtinut viza..imi zisese ceva de genul ca trebuie sa le dovedesti ca ai pentru ce sa te intorci in tara, gen scoala, facultate si ca nu vrei sa stai definitiv acolo.dar ma repet, este doar ce mi-a spus ea