| anonim_4396 a întrebat:

Ce limba se vorbeste in Norvegia?

9 răspunsuri:
| poechce a răspuns:

Norvegiana * Bokmål * si * Nynorsk *.

| stealthb a răspuns:

Nevena ti-a zis limbile oficiale dar marea majoritatea a populatiei stie si engleza si de multe ori vorbesc chiar si intre ei in engleza pentru ca limba lor e foarte grea. Acelasi lucru si in Suedia, 90% din suedezi stiu engleza.

| poechce a răspuns:

@stealthb

Norvegiana este limba oficiala.
Engleza este vorbita de majoritatea...

Dar totusi, daca te intreaba cineva care e limba oficiala. nu spui engleza!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună
Norvegia: (defectiv de plural) ţară din Europa de Nord; nume oficial: Regatul Norvegiei (Kongeriket Norge, Kongeriket Noreg); capitală: Oslo. Locuitorii se numesc norvegieni, iar limbile oficiale sunt norvegiana şi lapona (în doar şase comune).
Sursa: http://ro.wiktionary.org/wiki/Norvegia
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici bokmal si nici nynosik nu sunt considerate limbi in sine sunt standarde de scrie ale aceleiasi limbi.
- Norvegia a fost sub ocupatie daneza (1550-1815 s-a vorbit numai daneza ) limba norvegiana fiind interzisa, de asemenea influente germanice est nordice si suedeze.
- Aceste influente se vad in zonele limitrofe (la tara ) unde influentele au ramas (vezi dialecte )

-

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Norvegiana e limba oficiala, engleza este vorbita de majoritatea locuitorilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Norvegiana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa va spun ca lucrez la un call center. Si trebuie sa contactez firme din norvegia si sa fac contracte. Poate ca din 2009 de cand s-a creat aceasta discutie oamenii astia au uitat engleza happy. In afara de hello si bye nu stiu o boaba de engleza. ooops am uitat.mai stiu si No si inchid telefonul happy

| Ion_Voicu_1965 a răspuns:

Cum pot invata norvegiana ca limba