| lola_4174 a întrebat:

Ce manastiti frumoase stiti de vizitat in moldova sau locuri de atractie turistica?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @lola! Am fost impresionată de mănăstirea Agapia Veche și de cea de la Sihăstria unde există icoana Maicii Domnului- făcătoare de minuni. De asemenea am fost copleșită la Putna la mormântul lui Ștefan cel Mare. Mai toate mănăstirile Moldovei au propriile legende și sunt încărcate de liniște și energii pozitive. Muntele Ceahlăul, "un uriaș cu fruntea-n soare" poate fi și el explorat în această perioadă. Nu mai spun de dulcele târg al Ieșilor, care pentru mine are miros de tei și gust de dulceață din trandafiri și în care mi-am petrecut copilăria.
O seară cu zâmbet să ai draga mea!

5 răspunsuri:
| anda2happy a răspuns:

Moldovita, Sucevita, Putna, Arbore, Humor, Voronet, cetatea Neamtului si cetatea Sucevei, Iasul dc e timp destul.

| sirina_7189 a răspuns:

Manastirea Moldovita Manastirea Arbore Manastirea Putna Manastirea Zamca
Manastirea Sucevita Manastirea Bogdana Manastirea Rasca
Manastirea Voronet Manastirea Dragomirna Manastirea Sfantul Ioan cel Nou
Manastirea Humor Manastirea Probota Manastirea Slatina

http://www.pensiuni-moldova.com/category/atractii-turistice-in-moldova/

| angel74dm a răspuns:

Manastirea Moldovita, Manastirea Arbore, Manastirea Putna, Manastirea Zamca, Manastirea Sucevita, Manastirea Bogdana, Manastirea Rasca, Manastirea Voronet, Manastirea Dragomirna, Manastirea Sfantul Ioan cel Nou, Manastirea Umor, Manastirea Probota, Manastirea Slatina.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate mănăstirile din Moldova sunt de vizitat! Și restul. Să deguști rețele culinare.
Pa, pa.

| tigrahid a răspuns:

Ai putea incepe cu Agapia, Varatec, Petru Voda, Manastirea Neamt, Voronet, Putna, Sucevita... sunt foarte multe cele care merita vazute, dar daca se intampla sa treci prin Buhusi (se afla intre Bacau si Piatra Neamt) nu rata cea mai mica biserica din lemn 1789, aste o bijuterie.