| Xeris a întrebat:

Ce obiective turistice sunt in hunedoara?

Răspuns Câştigător
| Fundă25 a răspuns:

Buna!

Orasul Hunedoara, asa numitul Targ al Fierului.
Ai ca obiective turistice in judetul Hunedoara:
-Castelul de Hunedoara (orasul Hunedoara)
-Catedrala Ortodoxa (orasul Hunedoara)
-Castelul Corvinilor
-Sarmizegetusa Regia
-Lacul Bucura
-Cetatea Dacia Costesti
-Cetatea Blindaru
-Parcul National Retezat
-Ulpia Traiana Sarmizegetusa
-Muzeul Memorial Aurel Vlaicu

Sper ca te-am ajutat.
O zi placuta!

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Castelul Huneiazilor.

| Bianqita a răspuns:

Daca te referi la Hunedoara ca oras, atunci aici poti gasi Castelul Corvinestilor, o cladire impunatoare si plina de istorie care iti va incanta privirea prin arhitectura sa. Daca te referi la Hunedoara ca judet, poti sa vizitezi ruinele Cetatii Devei, unde vei urca cu telecabina, Aqua Land-ul tot din Deva, Rezervatia de zimbrii de la Hateg, ruinele Cetatii Sarmizegetusa Regia tot in Hateg, Parcul Dendrologic din Simeria care este foarte apreciat in strainatate.Cam astea ar fi cele mai importante!

| madalykuka a răspuns:

In primul rand smug
cetatea deva, castelul corvinilor,,, la orastie e un muzeu:X, sarmis...
phoia sunt ff multelove struck
eu ca hunedoreancadevil
iti recomand sa le cauti pe toate pe indelete pe googlesmug, scrii orasu si vezi in fiecare ce se poate vizita,,, hunedoara e un judet care merita vazut:X