| AnaMaria20042009 a întrebat:

Ce obiective turistice pot vizita din Caraș-Severin până la mare? Judetul Caraș-Severin este lângă Timiș, Hunedoara, Târgu Jiu, Turnu Severin.
Mersi!

Răspuns Câştigător
| Solann a răspuns:

Tu vrei un traseu de-a lungul Dunarii?
In Caras-Severin incepi cu Orsova. Chipul lui Decebal. Muzeul hidrocentralei Portile de fier. Morile de apa de la Rudaria. In Turnu Severin ai Piciorul podului lui Traian, muzeul regiunii Portile de fier, cetatea Severinului.
Apoi, pana la Braila nu prea ai nimic. In Braila ai faleza Dunarii, centrul vechi, muzee. In Galati, faleza. Gradina publica. Gradina botanica. Muzeul. In Tulcea, faleza e superba. Casa colectiilor. Muzeul ecoturistic. Moscheea. Muzeul. In Sulina, farul vechi.
In Constanta, toaate pietrele din centrul vechi numit "Peninsula" sunt obiectiv turistic. Cazinoul. Case monument de arhitectura. Muzeul Jalea. Muzeul judetean si altele. Moscheea. Ruinele sinagogii. Acvariul. Farul genovez. Etc. Etc.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu ce deplasezi? E plin de obiective pe drum.