| Alex a întrebat:

Ce trebuie sa iau la mine pentru plimbari (drumetii) pe munte iarna?

3 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Pe tine iti trebuiestc haine/incaltari adecvate(hanorac pentru vint, pelerina, flanel, caciula sau gluga, minusi, pantaloni comozi, incaltari comode, rezistente, cu talpa cramponata). In rucsac trebuie sa ai macar un schimb pentru corp, ciorapi, sapun prosop, periuta, pasta, bidonas/sticluta pentru apa si NEAPARAT lanterna si baterii de rezerva. O harta amanuntita(pe care sa stii s-o citesti) poate fi de mare ajutor.Acesta este minimul.Atentie caci supraincarcarea bagajului poate fi foarte periculoasa,
muntele nu iarta greselile de multe ori!
Plimbari frumoase, iar cu timpul vine si experienta.

| noktambul a răspuns:

Nu "ce" ci "pe cine" sa iei cu tine la munte, aceasta trebuia sa fie intrebarea. Pleaca la munte impreuna cu cineva care are oarece experienta adevarata in domeniul "plimbarilor (drumetiilor)"! El iti va spune si cum sa te echipezi si ce sa-ti bagi in rucsac. Nu sunt suficiente doar sfaturi luate de pe net pentru. ca desi nu toti muntii sunt Himalaya toti sunt la fel de neiertatori cu greselile!