| HubbaBubbaGirl a întrebat:

Ce zone turistice pe Glob ştiţi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.turism-roman.ro/locatii/zone_turistice/
� Potentialul turistic si fluxurile turistilor înregistreaza valori diferite de la o regiune la alta. Potentialul turistic al Europei si Americii de Nord si Centrale este intens valorificat, aici înregistrându-se un numar mare de turisti si încasari apreciabile din turism. In alte regiuni, cum sunt cele din Africa, Australia sau America de Sud, potentialul natural nu este valorificat în întregime. În functie de importanta ofertei turistice (stabilite în general dupa numarul de turisti primiti în spatiul turistic), distingem mai multe categorii de localizari concentrate ale ofertei turistice. Astfel, în functie de criteriul formarii si pozitiei lor (dupa C. Cristureanu), avem:
I. Bazinele traditionale: Europa Occidentala, Europa Orientala, tarile nord-americane, localizari turistice ale lumii a treia.� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � II. Bazinele noi: localizari periferice; localizare îndepartata; localizare de pionerat.
.1 Bazinele turistice traditionale
Europa Occidentala reprezinta principalul bazin traditional. În cadrul lui distingem mai multe zone :
- Zona mediteraneana reprezinta cea mai mare concentrare turistica din lume, concentrând peste 1/3 din încarcatura turistica mondiala si 1/2 din cea regionala; totodata ea reprezinta zona cu cele mai vechi traditii, chiar daca atractia pentru soare se manifesta acum cu precadere în sezonul cald, spre deosebire de secolele trecute când se calatorea pe tarmuri în anotimpurile reci.� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � Principalele centre turistice sunt localizate în zonele de tarm, dar bazinul mediteranean cuprinde si mari centre urbane (Roma, Venetia, Florenta, Granada, Cordoba, Atena), adaugând turismului maritim balnear si pe cel cultural, sportiv, hotelier, comercial, astfel ca toata perioada anului este folosita pentru turism. Anual, aceasta zona primeste peste 15 mil. de turisti.� � � Principale regiuni se contureaza în Spania, ce valorifica din plin zonele litorale (Costa Bravo, Costa Dorado, Costa Blanca, Costa del Sol), la care se adauga insulele Baleare, dar si zona marilor centre istorice (Barcelona, Malaga, Estepona). În prelungirea litoralului spaniol se situeaza riviera franceza cu renumitele statiuni de pe Coasta de Azur (Saint Tropez, Cannes, Nice, Antibes).� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � Italia are statiuni mult vizitate, atât pe tarmurile nord-vestice (Riviera italiana - cu statiunile San Remo, Nervi, Santa Margherita Ligure) cat si pe tarmurile Marii Adriatice cu renumita Venetie, la care se adauga Riviera Palermitona (Sicilia) si Riviera Sarda (Sardinia). Aceasta zona are ca puncte de atractie si orasele-muzeu cu vestigii antice si medievale (Roma, Florenta, Napoli, Verona).� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � Grecia reprezinta poate tara cu cele mai vechi traditii în turism. O atractie deosebita, pe lânga zonele litorale, o reprezinta Atena (cu împrejurimile), Pelopones si insulele: Rhodos, Creta, Ionice, încarcate de marturii ale istoriei si civilizatiei elene.� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � Pe litoralul turcesc sunt construite statiuni climaterice si balneo-climaterice: Antalya, Adana, Taarsus.
- Zona fatadei Atlanticului de Nord este caracterizata mai ales de traficul intern si mai putin de cel international, precum si de o dispersare a zonelor predominant turistice. Se întâlnesc statiuni litorale pe coasta atlantica a Spaniei (San Sebastian), în Franta (Biarritz, Deauville), Marea Britanie (Whithy Bay, South Shilds, East Bourne, Brington). Principalele orase ale Europei de NV concentreaza în jurul lor localitatii de un real interes cultural si istoric (Parisul - Versailles si Chartres, iar Londra - Oxford si Cambridge).
- Arcul Alpin situat în centrul Europei concentreza cea mai mare parte a turismului montan (în special în timpul iernii, pentru sezonul de schi). Anual, aceasta zona înregistreaza 12-13 mil. turisti, neuniform raspânditi între zonele amenajate. Pe lânga resursele naturale, statiunile au si traditii vechi, ele fiind construite si amenajate înaintea celui de-al II-lea razboi mondial în Elvetia (Gaus Montana si Davos), Franta (Chamonix, Megeve si Axles Bains), Austria (Innsbruck) sau Italia (Cortina d'Ampezzo). Totodata, statiunile din aceasta zona dispun de facilitatile deosebite cum ar fi: cai ferate si sosele moderne, amenajarile de agrement deosebite care dau un plus de atractivitate zonei.� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � În aceasta zona statiunile cu flux mare de turisti si amenajari turistice importante se întâlnesc în: Franta (Grenoble, Chamonix), Italia (Cortina d'Ampezzo, Vale d'Aosta, Courmayeur), Germania (Garmisch Partenkirchen, Berchtesgaden, Mittenwald) si Austria (Kitzbuhal, Innsbruck, Bad Gastein).�

1 răspuns:
| esanatos a răspuns:

O zona turistica frumoasa si cautata e Italia (Roma, Firentze, Milano)... daca vrei mare frumoasa - Sicilia, Sardenia
Desprea geografia italiei un material
e in italiana
http://www.epertutti.com/geografia/GEOGRAFIA-FISICA-ITALIANA54393.php