| Anonima_4798 a întrebat:

Daca m-am ratacit undeva, cum pot afla unde e nordul si sudul? Va rog cat mai multe metode.

5 răspunsuri:
| George1510 a răspuns:

Ce zici de o busola big grinbig grin

| allleeeee a răspuns:

Daca este noapte, te orientezi dupa steaua polara ce indica nordul.
Poti sa vezi unde sunt muschii pe copacii care sunt orientati si ei spre nord.

| elena a răspuns:

Depinde pe unde te-ai ratacit...in padure noaptea dupa steaua polara, ziua dupa muschii de pe trunchiul copacilor care iti indica nordul, in localitati crucea unei biserici este orientata spre est sau folosesti busola.

| Xonia a răspuns:

Poti astepta seara si sa vezi unde e "steaua nordului"
E steaua care iese cel mai mult in evidenta, si in partea in care se afla, e parte nordica
Sau
Daca te afli langa o padure, poti sa vezi in ce parte sunt muschii pe copaci, aia e parte nordica

| laurika890 a răspuns:

Cauta o gaura in pamant, intr-o piatra, etc (iar daca ai un recipient fara gauri la tine e excelenthappy ) si umple-o cu apa.
I-a apoi o frunza sau o bucata de hartie si pune-o pe apa sa pluteasca.Pe ea pune ceva metalic(de preferat ac-daca ai la tine) si las'o un minut.Acul iti va indica un punct care insa poate sa fie ori nordul ori sudul(pentru ca un ac nu are varful colorat care iti indica clar nordul). Apoi poti sa te ajuti de soare, stele(constelatii) sa afli unde e nordul iar apoi iti dai seama si de celelalte puncte cardinale.
Sper ca te-am ajutatwinking