| UnlikelyKillerQueen a întrebat:

De ce este sudul Italiei mai sărac decât nordul Italiei? (scuze daca am ales categoria gresita!)

Răspuns Câştigător
| MarShMalLoWW a răspuns:

În general, oamenii din sudul Italiei acordă mai puțină importanță banilor. Credința că "banii pot cumpăra fericirea" este mai populară în regiunile nordice din motive culturale. Regiunile nordice au fost, de asemenea, influențate de mișcarea protestantă și de calvinism. Calvinismul, în special, a promovat credința că oamenii care muncesc și au succes în viață sunt, de asemenea, iubiți de Dumnezeu și vor fi salvați. În al doilea rând, există mafie. Deși este prezentă în toată țara, mafia este deosebit de puternică în regiunile sudice. Nu există un tip specific de mafie, deși oamenii din afara Italiei au folosit acest termen ca sinonim pentru Cosa Nostra. În afară de Cosa Nostra, mai există încă trei "mafii" în Italia, toate cu sediul în sud: Camorra, 'Ndrangheta și Sacra Corona Unita.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In cam mai toate tarile este asa. Si la noi nordul este mai bogat ca sudul. Ardelenii mai bogati ca oletenii si muntenii (cu exceptia Bucuresti si zona adiacenta), bucovinenii mai bogati ca cei din sudul Moldovei, etc.