| anonim_4396 a întrebat:

De ce densitatea populatiei este mica in bazinul fluviului Congo si in Estul Africii?

6 răspunsuri:
| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Din cauza ca din 1998 țara a suferit mult din cauza celui de-al doilea război din Congo, unul dintre cele mai ucigătoare conflicte de după al doilea război mondial.

| DedeYami a răspuns:

Documenteaza-te pe http://ro.wikipedia.org

| Rapyy a răspuns (pentru Prince_Amir_1995):

Ceva mai simplu!
P.s. - Sunt la geografie, nu la istorie happy

| Azµre a răspuns:

Datorită "umflării" fluviului care poate lua totul după el. Alt motiv geografic nu văd. ASta știu că era un documentar pe discovery mai demult despre leneși laughing

| darrio2007 a răspuns:

Datorita faptului ca zona nu permite asezari umane.Inundatii etc.

| Goje_Alexandru_1999 a răspuns:

Pentru ca in Congo si Estul Africii este una dintre cele mai mari jungle.