| anonim_4396 a întrebat:

Deci astazi o sa merg prima data cu avionul si vreau sa stiu cateva lucruri!
Telefonul pot sa il pun pe Flight Mode si nu imi zice nimeni nimic?
Daca da, daca dau de niste stewardese delea de nu stiu nimic despre electronica si imi zice sa il inchid si eu il las pe Flight mode se poate intampla ceva? Vreo amenda ceva? happy

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te cauta nimeni prin buzunare sa iti verifice telefonul daca e inchis sau nu. si stai linistit ca stiu stewardesele ce inseamna flight mode. Oricum in timpul aterizarii si decolarii ar trebui sa il tii inchis

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amice, cu un scop se numeste FLIGHT MODE, dar daca ti se cere sa-l opresti, fi si tu bun big grin.

Din cate stiu majoritatea dispozitivelor se strica daca sunt lasate pornite la altitudini mari, deci depinde unde te duci cu avionul si cat de sus zboara.

Dar eu tot iti spun, daca ti se cere opreste-l ca rezisti si tu o zi (mai putin) fara telefon happy

| alessia5158 a răspuns:

Intreaba personalul de bord daca ai voie cu Flight Mode ---aceasta, pentru ca mai toate companiile de zbor cer inchiderea telefonului. Inchiderea telefonului este o regula--- ca ti se pare buna sau nu, accepti cand te urci la bord!

| mihai69 a răspuns:

Toate dispozitivele electronice (nu doar telefoanele mobile) trebuie să fie OPRITE pe durata decolării şi aterizării aeronavei. Stewardesele au datoria să fie respectate regulile şi spre binele tău îţi recomand să faci exact ce spun ele, şi chiar în momentul când spun, fără contre sau parlamentări, că acolo nu eşti la piaţă. Regulile de securitate aeriană le dau nişte drepturi pe care nu vrei să le cunoşti, crede-mă!
În timpul zborului, vei putea porni orice device care nu produce radiaţii electromagnetice (telefon pe „flight mode", laptop sau tabletă cu 3G şi sau WiFi dezactivat etc.)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu se poate intampla nimic, toti cand ne ducem undeva trebuie sa fim gigi contra si sa luam obiceiurile cele mai proaste si sa nu respectam niste reguli ca de suntem romani, si daca zburam prima data cu avionul trebuie sa ne dadaceasca cineva