| AlexandruCK a întrebat:

Default Skoda Fabia (2002, 1.4 )

Salut, as dori cateva sfaturi de la voi pentru urmatoarea problema
Am o skoda fabia 1.4 benzina ( 2002 ), si am cumparat'o recent in urma cu 2 saptamani pe drum, am ajuns cu ea acasa fara probleme, iar apoi urmatoarea zii, am mers 500m cu ea, si am avut ceva probleme cu apa, imi ajunse'se acu de la apa, la rosu si mi s-a aprins si martorul de apa in bord am tras pe dreapta, si imi fierbea apa in vas si o dadea afara si avea presiune mare in furtune ( tin sa mentionez ca pompa de apa si electro'ventilatorul sunt achizitionate noi ) termostatul il are deja scos, probabil a mai avut probleme in acest caz in fine, si am adus'o acasa remorcata apoi m-am uitat la ea, m-am uitat in vas si am observat ca un canal de acolo, era infundat l'am curatat bine (vasul), i'am facut aerisirea bine si am pus apa in vas pana la (minim), am pornit masina, am mers cu ea mai bine de jumate de ora, si nu am mai avut probleme cu apa, ramane la jumate nu mai fierbea nici apa dar in schimb, face o presiune de ma sperie, ventilatorul functioneaza, de la 80 de grade se invarte automat dar face presiune, si se aude cum rasufla la capacul de la vas. problema asta ar fi, face presiune aveti idee? Multumesc

3 răspunsuri:
| MariusDB a răspuns:

Presiunea in circuitul apei e ceva normal, iar capacul radiatorului e prevazut cu o supapa speciala eliminarii excesului de aer. Atata timp cat nu-ti fierbe apa, adica sa treaca de 90 de grade, e totul in regula. Ventilatorul porneste uneori si la temeperaturi mai mici de 90, asta din cauza detectorului. Cel mai normal ar fi sa te duci la un mecanic cu ea daca tot consideri ca poate fi defectiune mare. Bafta!

| AlexandruCK explică (pentru MariusDB):

Il am pe tata mecanic... si el spune ca ar putea fi garnitura de chiulasa,?

| mihai69 a răspuns:

Dacă era garnitura de chiulasă nu mergeai tu atâta cu ea. Mergi la un service cu oameni calificați!