| Eduard_Ionut_2000 a întrebat:

Detin un tractor marca Steyr de curând am o nelămurire legata de transmisie. Are pe maneta din stânga care am înțeles ca este reductorul și am funcția R(manșalier) și pe D(care este pe simplu) și mai am o funcție VN care merge tot în fata, dar nu înțeleg ce are în plus. Ma ajutați va rog?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ce e aia „manșalier"?!? rolling on the floor
R = Rück (marșarier);
D =? (înainte);
VN = Vorwärts Normal (înainte normal)
Sincer, nu pricep de la ce vine acel D; normal trebuia să fi fost VS (Vorwärts schnell = repede înainte)...

| Garceag a răspuns:

Probabil are marşalier, mic si mare. De ex cum e la john deere. La mic merge mai incet si la mare merge mai tare