| ersilia11 a întrebat:

Este adevarat ca in Suedia 6 luni din an este lumina si 6 luni este noapte?

Răspuns Câştigător
| VladimirPutin a răspuns:

Doar în partea de nord a Suediei

7 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Nu. Nu in Suedia. Faza cu 6 luni zi si 6 luni noapte e EXACT la poli

| laurentiu a răspuns:

In suedia nu stiu dar stiu ca la poli asa este!

| MMihai a răspuns:

Nu am fost în Suedia să îți spun, cum este acolo.
Suedia nu este situată chiar la polul Nord, ci mult mai la sud.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Suedia
La nord de cercul polar (în län-ul Norrbotten și în nordul län-ului Västerbotten), soarele nu apune în lunile iunie și iulie. Mai la sud, în aceleași luni, deși soarele se situează pentru câteva zeci de minute sub linia orizontului, este suficientă lumină la orice oră pentru a depune activități diurne fără iluminat adițional (așa-numitele nopți albe). În Stockholm, în luna iunie, noaptea durează câteva ore.
Prin analogie la Stockholm, și iarna au câteva ore de lumină.

| Raraa a răspuns:

Dap.

| Nyghtshadow a răspuns:

Faza cu 6 luni zi si 6 luni noapte e valabil dincolo de cercul polar atat pentru polu nord cat si pentru polul sud. Insa vara, in Suedia, este lumina pana tarziu. La 10 seara e lumina precum avem noi la 7 seara. Iarna, noptile sunt mai lungi.

| ElectricChapel a răspuns:

Categoric NU! In anotimpul rece, perioada luminei zile este de 4 ore, iar noaptea dureaza 20, bineinteles, ca in timpul celuilalt anotimp, este invers: ziua are 20 de ore, iar noaptea 4. Fiind mai aproape de Cercul Polar de Nord, are o influenta puternica de-acolo, insa nu este suficiente de aproape incat ziua sa dureze 6 luni, urmata de aceeasi perioada a noptii

| vampyremisa a răspuns:

Deloc! Or fi avand ei veri de cateva saptamani lungime, dar nu este adevarat.