| alexRE a întrebat:

Eu n-am facut niciodata foc in padure, dar oare este ilegal sa faci acest lucru?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este ilegal si constituie contraventie, prevazuta si pedepsita de Legea nr. 171/2010, art. 9, lit. b), cu amenda de la 2. 000 la 5. 000 lei. Numai bine!

8 răspunsuri:
| Raduhh a răspuns:

Daca e intr-o padurice mica si nu esti singur se poate daca in una mare cred ca nu doar daca iti da voie cineva si daca sunt oameni mari acolo fundita?

| Artemisia a răspuns:

Pai eu nu cred ca este ilegal. Dar nu uita sa nu faci foc aproape de copaci! Si incearca sa il inconjori cu pietree.Si dupa ce ai terminat trebuie sa il stingi cu apa, pentru ca daca va sufla vantul, si daca au mai ramas scantei, focul se va reaprinde si va arde tot ce e in calea lui!
sper ca te-am ajutat! bafta!

| Minks a răspuns:

laughing Ba, tu pe ce lume ai trait pana acum? Cum dracu' sa fie ilegal? Daca faci un foc micut care nu ameninta restul padurii care e faza? De ce sa fie ilegal? Daca faci un foc cat toata padurea, e cam ilegal... dar asa nu e bai.

| MelissaGreenEyes a răspuns:

Si o scanteie poate declansa un incendiu de proportii
doar gandeste-te putin...

| ea_5657 a răspuns:

Cam da! sunt paduri in care sunt facute locuri sau faci un foc la care sa te asgiguri! nu ii asculta pe cei care zic ca nu e nici un bai! ai grija

| Ramona_5995 a răspuns:

Da, este ilegal.

| Simona a răspuns:

Hmmm...probabil...dar daca nu te prinde nimeni.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ilegaleste daca ai p. a mica...