| chiftelutacrocanta a întrebat:

Daca o persoana face un lucru ilegal fara sa stie ca acel lucru e ilegal intra in puscarie daca politia afla lucrul ilegal facut de acel om si afla ca acel om a facut acel lucru ilegal?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate fi condamnat, la inchisoare sau amenda penala, in functie de infractiunea comisa sau amendat, daca fapta este contraventie.
Necunoasterea legii nu te absolva de raspunderea penala sau contraventionala.

| whatevernvm a răspuns:

Ai repetat "ilegal" fara numar, nu te-ai plictisit?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Necunoasterea legii nu te absolva de raspundere

| T0T a răspuns:

Normal, unde-i lege nu-i tocmeală, asta dacă nu ești vreun șmecher.

| minrest a răspuns:

E un principiu fundamental al dreptului, ''necunoasterea legii nu scuza nerespectarea ei''. Legile insa nu sunt aberante, poti si singur sa iti dai seama ca daca nedreptatesti pe cineva, incalci legea si poti sa te interesezi cand ai dubii.

| Mayhem666 a răspuns:

Este posibil, chiar daca acel om a facut un lucru ilegal, fara sa stie ca e ilegal.

| johnnny123 a răspuns:

Daca ai sta doua secunde sa te gandesti, nu ai mai pune intrebarea asta.

Cum crezi ca ar putea functiona o societate, daca oricine ar putea comite orice infractiune si apoi invoca necunoasterea legii?

"Nu am stiut ca este ilegal sa-mi montez niste drujbe pe masina si sa trec cu 100 km/h pe o trecere de pietoni plina de oameni"

| Florentina9210 a răspuns:

Nu frate, poti da in cap linistit!