| RefinedStrings a întrebat:

Eu si sotia mea avem de gand sa mergem 6 zile la munte pentru schi.
Mentionez inca de la inceput ca nu am mai fost la munte decat o singura data, in vara, deci implicit suntem amatori. Masina nu o vom avea cu noi. Intrebarea este: care ar fi statiunea cea mai potrivita pentru noi, avand in vedere ca nu avem masina, cea mai potrivita si pentru cazare cu preturi ok, cu mancare traditionala, si care sa nu necesite extraordinar de mult de mers pe jos de la cazare la partie. Nu ma intrebati de finante pentru ca nu stiu sa va raspund. Nu avem un buget, nu suntem limitati de asta. Vrem sa stam 5 nopti. Multumesc tuturor pentru sfaturi.

5 răspunsuri:
| PoianaSibiului a răspuns:

Recomand statiunea Straja, partiile sunt foarte ok, chiar langa partia de incepatori gasesti o gramada de cabane la preturi foarte buna, exista si un club tot acolo langa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Predeal. Are partie de schi la cativa pasi de gara, gara in centrul orasului, destule restaurante

| Fatamuntilor a răspuns:

In cazul tau trebuie sa cauti o statiune in care sa fie si zapada.
A cam ploat in ultimul timp, chiar daca pun tunurile de zapada, se cam topeste.
Trebuie luat in calcul pe langa cazare si masa si inchirierea echipamentului.
De exemplu aici la Vatra Dorni sunt trei partii de schi, la doua se ajunge usor, mai ales daca gasesti cazare aproape dar nu este zapada!

caramela
| caramela a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa te adresezi direct unei agentii.
Ii explici ceea ce cauti si te vor ajuta sa gasiti solutia ideala!
O zi buna si vacanta placuta happy

| mihai69 a răspuns:

O stațiune de schi (unde cred că mai e ceva zăpadă) e Rânca, dar accesul e cam greu dacă nu ai mașină.
CUm anul ăsta zăpada e puțină și proastă, poate ar fi bine să te orientezi de o cazare la cabana Miorița, sau hotel Cota 1400 și schiat pe Valea Soarelui.
Predealul e un șantier și chiar și fără mașină nu e prea atrăgător. O altă variantă ar mai fi Poiana Brașov (sunt foarte multe posibilități de cazare, acces relativ ușor) și ai și pârtii de altitudine unde e posibil să fie zăpadă bună.