| ledzeppelin a întrebat:

Hei. As dori niste informatii despre Polonia(mai degraba curiozitati, in afara de vodka buna). Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| MoneyMoney a răspuns:

OK pentru o FUNDĂwinking o să-ţi spun că am fost de 2 ori în Polonia (la Rzeszow) şi următoarele care e biine de ştiut:

1) Se spune că "româncele sunt cele mai frumoase femei!" atunci stai să le vezi pe poloneze!
2) La casele de schimb valutar NU ai nevoie de niciun act de identitate!
3) Dacă ai prilejul să vizitezi Cracovia fă tot posibilul să ajungi acolo!
4) Limba engleză nu ţi-este de mare ajutr, rusa şi germana sunt mai uzitate!
5) Paritatea leu/zlot este de aproape 1/1!
6) Polonezii au CEA MAI BUNĂ mâncare!
7) DISTRACŢIE PLĂCUTĂ!

Aştept funda de la tine!

5 răspunsuri:
| RainbowNeos a răspuns:

Pentru asta exista internetul...nu?

| maria999 a răspuns:

Buna! Daca vrei cateva informati despre Polonia ai putea sa mergi la o bibloteca si sa te informezi dintr-o carte! Nu tot ce scrie pe internet este adevarat!

| noktambul a răspuns:

Americanii ii vad pe polonezi la fel de inteligenti ca oltenii vazuti de restul romanilor. Daca noi spunem : culmea "inteligentei" = politista blonda din Caracal, americanii spun : politista blonda de origine poloneza laughing

| SaBriinaa a răspuns:

Salut Adda! Poti gasi o groaza de lucruri frumoase pe siteurile turistice :
http://www.turistik.ro/polonia
http://www.besttourism.ro/ghid-europa-polonia.html
Poti sa cauti pe wikipedia si multe legende istorice. Sper a ti-am fost de folos, fata de altii...:)

| manke a răspuns:

Uite un site de curiozitati: http://www.poftim-cultura.ro. Incearca aici.