| arianagrigore a întrebat:

Hei TPU, am 14 ani si am dat la un liceu cu profilul turism si alimentatie. Imi doresc f mult sa devin stewardesa,insa am o intrebare. Dupa ce termin liceul
pot sa fac un curs de stewardesa si sa ma angajez? Sau trebuie neaparat o facultate? Geografie este materia mea preferata,n-am probleme,iar cu limbile straine ma descurc destul de bine. Am auzit ca este bine sa ai si o facultate in turism, geografie..etc pt ca este un avantaj.
Multumesc! Puteti sa mi lasati si sfaturi, poate aveti rude/prieteni care lucreaza in acest domeniu. happy

2 răspunsuri:
| lucian876 a răspuns:

O solutie ar fi sa te transferi la tehnician in turism in urmatorul an ca va pregateste acolo ar fi mai simplu

| mihai69 a răspuns:

Nu are absolut nicio legătură ce studii ai când dai examen pentru școala de însoțitori de bord. Dacă ai bacul luat, e suficient. Nu capeți „puncte" în plus dacă ai și vreo două facultăți. Un atu suplimentar e să înoți ca un salvamar.
Și să nu ai semne particulare / tatuaje vizibile. În plus, desigur, să treci și de proba medicală (făcută la INMAS sau altă unitate medicală acreditată de Autoritatea Aeronautică Română).