| Elena_9796 a întrebat:

Heiiii:*
Am niste intrebari legate de preturile de intrare la cateva locuri din Anglia.big grin
Stie cineva cat costa[in lire, euro si lei] intrarea la Roata Londrei, Turnul Londrei, Muzeul Madame Tussauds?
Si ce alte locuri frumoase ar mai fi de vizitat si cam cat costabig grin
Va rog sa specificati si in ce este pretulbig grin
Multumesc multbig grin

3 răspunsuri:
| Elena_9796 explică:

Aaa.si daca mai stiti si preturile la haine.mancare.transport.cat de mari suntbig grin mersibig grin

| cmm a răspuns:

La,, roata~ e 17 lire, pentru Turn, 16 lire, la M. Tussaud e 28 lire, daca iti cumperi card de transport pentru turisti, pe 7 zile e 28 lire dar la plecare iti da inapoi un depozit de 3 lire, poti merge cu 8 lire/zi cu vaporasul pe Tamisa, un taxi pe apa, dar tare placut, mergi la Grennwich la meridian si la O2 Arena cu vaporul, poti opri in fiecare statie, vaporasul vine la 20 de minute, cel mai bine il iei de la cheiul de langa Turnul Londrei, iar la muzeele de arta importante intrarea e libera. Langa Tussauds e un parc superb, cu lac si o zona frumoasa de plimbare. In gara Victoria, exista, la etaj, o pizarie cu bufet, dupa ora 11. 30 cand poti manca cat poti cat vrei cu 9, 49 lire au paste, pizza, salate. In Coven Garden, am macat f.bine cu doar 8 lire un platou cu friptura, garnitura, salata, dar e si mancare chinezeasca cu 4 lire portia, desi e un loc celebru de plimbare. cand ajungi, cere in gara o harta turistica, se da gratuit, stiu ca vei merge cu avionul dar tot la o gara vei opri. In supermarket gasesti macare ok, la pretui bune, bere ok, vin la fel. Cel mai bun mijloc de transport e metroul, ia-ti abonament, are o denumire ce oy. e cel mai bun. Nu pierde schimbarea garzii, e in fiecare zi la 11. 30, dar e mai bine sa ajungi la 11.

| OanaOana9 a răspuns:

Buna, ai primit deja preturile pe unde vrei sa mergi asa ca mai iti spun si eu cate ceva...Chiar merita sa vezi cand se schimba garzile e foarte frumos.Pe roata am vrut sa ma dau da era o coadaaaa nu am avut rabdarebig grin Merita sa vizitezi muzeele mai ales ca cele mai importante sunt libere.In legatura cu mancarea, este ieftina pe bunee, stateam in centrul Londrei intr-un hotel si domnul de la receptie ne-a sfatuit sa mergem la TESCO o sa gasesti magazinu daca nu intreaba oameni o sa te ajute sunt foarte amabili, acolo gasesti orice si e foarte ieftin pe bune.Haine mi-am luat da nu foarte multe, si nu iti cumpara chiar din centrul Londrei pentru ca sunt scumpeeeee...si gasesti aceleasi haine la preturi mici in alte parti, trebuie doar sa cauti.Suveniri la fel nu iti lua chiar din centru unde este plin de magazine, eu mi-am luat un brelog care era 4 lire si dupa cateva zile ce m-am plimbat am gasit acelasi brelog la o lira.In drum spre Big Ben gasesti magazin cu suveniruri foarte dragute si ieftine.Sa iti iei harti la metrou gasesti harti, fa-ti abonament pe metrou nu o sa mai ai probleme. Distractie placuta! O sa iti placa, eu mi-am facut si prieteni, am si iesit pe acolo, oameni sunt foarte amabili si prietenosi si de gascalaughing asa ca Have fun. o sa te indragostesti de Londra! Pupici!