| ralu08 a întrebat:

Cum se prezinta statiunea Amara, plajele, lacul? Ultima oara am fost acum 10 ani si se tot degradau. Au mai facut renovari, imbunatatiri?

Răspuns Câştigător
| Niro a răspuns:

Detalii aici: http://www.infoghidromania.com/amara.html

1 răspuns:
| Helper_9091 a răspuns:

Statiunea este situata in zona centrala a Campiei Baraganului, pe malul de nord-vest Amara, la 7 K m de orasul Slobozia, la o altitudine de 30 m. Climat-continental de stepa, cu veri calduroase si ierni reci. Precipitatiile sunt reduse, umiditatea medie anuala ajunge la 63%. Iarna predomina vanturile din nord-est caracteristic fiind crivatul. In luna iulie temperatura medie este de 22 grade Celsius iar in ianuarie este de 3 grade Celsius. Factorii naturali de cura: Apa lacului Amara-sulfatata, clorurosodica, magneziana, usor bromurata; ape minerale de sonda pentru cura interna, usor sulfatate, bicarbonate, sodice, magneziene, hipotone; namol sapropelic extras din lac; climat de stepa excitant-solicitant. Indicatii terapeutice: Afectiuni ale aparatului locomotor: reumatisme articulare si inflamatorii, afectiuni neurologice, operatii pe articulatii, pe muschi sau pe oase, fracturi, afectiuni ginecologice (sterilitate), afectiuni dermatologice-psoriazis, afectiuni endocrinologice. Tipuri de proceduri: Bai calde cu namol si impachetari cu namol; aplicatii de cataplasme cu namol rece; cure interne cu ape minerale; electroterapie si hidroterapie; aerohelioterapie, cura de teren si gimnastica medicala. Contraindicatii: afectiuni cardiovasculare; boala Basedow; astm, boli contagioase; tuberculoza pulmonara evolutiva; stari de neliniste si insomnii provocate de nevroza. Acces: Rutier: Bucuresti-Urziceni-Slobozia (119Km) pe DN 2 si 2A; Braila-Slobozia (95Km) pe DN 2 Constanta-Slobozia pe DN 2A; Buzau-Slobozia (91Km) pe DN 2C; Feroviar: Bucuresti-Slobozia Veche via Ciulnita; Ploiesti Sud-Urziceni-Slobozia Veche; Galati-Braila-Faurei-Urziceni-Slobozia Veche. Hotel Lebada Clasificare: ** Capacitate: 507 camere-944 locuri Dotari Hotel: parcare, lift, baza de tratament, restaurant, terasa, bar, biblioteca, magazin, farmacie, billiard, discoteca, sala de sport, terenuri de sport. Dotari camera: camere cu baie, televizor, frigider, telefon. Hotel Parc Clasificare: ** Capacitate: 132 camere-264 locuri Dotari Hotel: parcare, lift, baza de tratament, restaurant, bar, billiard, discoteca, sala de sport, terenuri de sport. Dotari camera: camere cu baie, televizor, frigider, telefon. Agrement: billiard, discoteca, sala de sport, pescuit, terenuri de sport, sporturi nautice. Obiective turistice din statiune: Parc dendrologic. Imprejurimi, obiective turistice: Slobozia: Muzeul Judetean (colectii de arheologie, arta plastica, istorie, arta populara); Muzeul Agriculturii; Centrul Cultural Ionel Perlea, Biserica Sfintii Voievozi (fosta manastire construita in 1628); Bustul Domnitorului Matei Basarab; Monumentul Eroilor din Primul Razboi Mondial; Complexul Hermes, restaurante, cazare, parc de distractii. Com. Balaciu: Manastirea Balaciu ctitorita de Domnitorul Dimitrie Ghica II Picul Crasani (vestigii geto-dacice din sec. IV I. Ch. ) Excursii in Lunca Ialomitei; Padurea Suditi, Crangul Frumos, Padurea (...)

Selecteaza Textul ExtrasuluiDeselecteaza Textul Extrasului
BibliografieBibliografie ...in cadrul sectiunii de mai jos puteti vizualiza bibliografia referatului curent:

Bibliografia acestui referat scolar nu este disponibila momentan.

Salvare InformatiiSalvare Informatii
In cazul in care nu aveti timp suficient la dispozitie pentru a consulta extrasul si bibliografia, insa doriti sa le pastrati salvate in propriul cont de email, nu trebuie decat sa introduceti adresa mai jos:
Adresa de email:
Introduceti adresa dvs de email.

Consultare ReferatConsultare Referat
Pentru a consulta integral referatul curent, puteti alege una dintre cele doua variante disponibile: descarcare directa (in limita celor 15 descarcari saptamanale) sau incarcand la schimb 3 referate noi.
Descarcare referat scolarDescarcare referat scolar
Va oferim posibilitatea de a descarca saptamanal, pana la 15 referate scolare. Complet GRATUIT ! Pe masura ce descarcati referate, vom afisa in aceasta sectiune, numarul de descarcari ramase. Tinand cont de activitatea d-voastra anterioara, in acest moment puteti descarca 15 referate noi. Tinand cont de activitatea d-voastra anterioara, in acest moment mai puteti descarca un referat. Dat fiind faptul ca ati descarcat deja 15 referate in ultimele 7 zile, nu sunt posibile descarcari noi. Dat fiind faptul ca ati descarcat deja 15 referate in ultimele 7 zile, descarcarea directa este inactiva.
Informatii despre procedura de descarcare

La schimb cu alte referate scolareLa schimb cu alte referate scolare
Ati atins limita de referate descarcate in ultimele 7 zile insa doriti sa studiati si acest referat cat mai curand? Puteti consulta in mai putin de 48h orice referat, incarcand alte trei la schimb.
Informatii despre procedura de schimb

De la D...De la D...
Luni, 17 Ianuarie 2011Luni, 17 Ianuarie 2011
"Multumesc pentru ajutor. Site-ul este excelent."
* * *
De la S...De la S...
Sambata, 4 Decembrie 2010Sambata, 4 Decembrie 2010
"va multumesc pentru ca existati"
* * *

Mesajele utilizatorilor care au descarcat referate !

Raportare NereguliRaportare Nereguli
Calitatea si legitimitatea materialelor din arhiva de referate depind de sprijinul d-voastra, respectiv de sesizarile cu privire la eventuale probleme de continut sau tehnoredactare, dar si de solicitarile pentru stergerea materialelor care au fost incarcate pe site fara acordul autorilor.
Raportarea unei problemeRaportarea unei probleme
Ati sesizat o problema legata de acest referat scolar? Raportati-ne observatiile dumneavoastra pentru a facilita remedierea problemelor.
Informatii despre procedura de raportare

Incalcare drepturi de autorIncalcare drepturi de autor
Referatul a fost incarcat fara acordul d-voastra pe site? Daca nu doriti sa il puneti la dispozitia comunitatii, puteti solicita stergerea sa.
Informatii despre procedura de stergere

Statistici ReferatStatistici Referat
Gradul de interes manifestat de utilizatori pentru acest referat scolar poate fi dedus din statisticile afisate mai jos, raportate evident la valorile din statisticile celorlaltor referate din arhiva.
Vizualizari:
Descarcari:
Printari:
Schimburi:
Recomandari pe YM:
Recomandari pe Email:

Tematici AsemanatoareTematici Asemanatoare
In lista de mai jos puteti identifica materiale cu tematici asemanatoare celei abordate de referatul curent. Recomandarile sunt afisate pe baza cuvintelor cheie din componenta titlului curent.

incarcare date...

ID Format Titlu referat scolar Pagini Detalii
2816 Bahamas 2 Detalii
2817 Baile Felix 3 Detalii
3074 Peisajul Geografic De La Polul Sud - Antarctica 5 Detalii
14338 Budapesta - Varianta 2 6 Detalii
10502 Turcia - Varianta 4 13 Detalii
10503 Turismul - Varianta 1 4 Detalii
14599 Salvati Padurea Tropicala 5 Detalii
10248 Geografia Ramura A Stiintei 2 Detalii
10504 Turismul Japoniei 9 Detalii
10251 Geografia Romaniei Sinteze Geografice 23 Detalii
14348 Carpatii Meridionali - Varianta 2 4 Detalii
10253 Geografie Programa De Testare 2004 3 Detalii
10509 Valea Firizei 2 Detalii
14605 Sinaia Prezentare Turistica 24 Detalii
2830 Bucovina De Aur 18 Detalii
10254 Geografie Suedia 3 Detalii
18194 Alaska Si Hawaii Statele Alaska Si Hawaii Sua 2 Detalii
3091 Poluarea Apei - Consecinte Si Prevenire 5 Detalii
14611 Spania - Varianta 5 4 Detalii
18195 Anglia Industria Transporturile Si Agricultura 2 Detalii
10260 Ghid Turistic Al Marocului 8 Detalii
2838 California 5 Detalii
10262 Grecia Fascinatia Unei Lumi Aflate Intre Realitate ... 3 Detalii
18199 Aspecte Ale Turismului Rural Din Alte Tarii Europen... 4 Detalii
3096 Poluarea Marii Negre - Varianta 1 3 Detalii
10264 Hawaii 5 Detalii
3097 Poluarea Orasului Chitila 2 Detalii
14617 Statiunea Amara 8 Detalii
18201 Baile Felix Puncte Turistice Asezare Tratament 2 Detalii
14618 Statiunea Cheia 8 Detalii
18202 Baile Herculane Asezare Tratamente Obiective Turist... 3 Detalii
14619 Statiunea Mamaia 8 Detalii
2845 Casablanca 2 Detalii
3103 Portugalia - Varianta 1 5 Detalii
3104 Potentialul Turistic Al Muntilor Apuseni 34 Detalii
2849 Castelul Bran 2 Detalii
14369 Clisura Dunarii 21 Detalii
14625 Tanzania 3 Detalii
3106 Predeal 3 Detalii
10274 Industria 5 Detalii
2852 Cauzele Schimbarii Climatice 11 Detalii
2853 Cehia - Varianta 2 3 Detalii
14374 Costa Rica 3 Detalii
10279 Invitatie La Eforie Nord 30 Detalii
14375 Craiova - Varianta 2 9 Detalii
3112 Raul Volga 3 Detalii
10280 Iordania 5 Detalii
10284 Israel - Varianta 5 2 Detalii
18222 Deserturi Tinere 2 Detalii
2863 Civilizatia Industriala Si Mediul Ambiant 3 Detalii

Formular de ContactFormular de Contact
Pentru a ne trimite un mesaj va rugam sa utilizati formularul de mai jos. Este foarte important sa selectati tipul corespunzator pentru ca mesajul d-voastra sa intre in atentia colegilor care sunt in masura sa va raspunda. De asemenea, este esential ca adresa de email specificata sa fie valida.
Referat:
(needitabil) Turism Balnear Statiunea Amara
Mai multe informatii despre acest referat scolar? Click aici!

Tip mesaj:
(obligatoriu) *** Selecteaza *** SOLICITARE Particularizata ReferatSTERGERE Definitiva ReferatRAPORTARE Problema Referat MULTUMIRE Pentru Ajutor INTREBARE Diversa
Selectati specificul mesajului curent.

Mesajul d-voastra:
(obligatoriu)
Introduceti detalii, in completarea tipului de mesaj selectat.

Nume si prenume:
(obligatoriu)
Introduceti numele d-voastra complet.

Adresa de email:
(obligatoriu)
Introduceti emailul d-voastra (ex: ionel@yahoo.com)

Numar de telefon:
(obligatoriu)
Introduceti numarul de telefon (ex: 0724.123.456)

Cod de verificare:
(obligatoriu)
Introduceti codul de mai sus.

Lucrari de Diploma | Cursuri Online | Referate Scolare | Universitati din Romania | Licee din Romania
Magazin Online de Carti | Dictionar Explicativ Roman | Stiri Revista Presei | Ajutor Site | Informatii de Contact

--------------------------------------------------------------------------------

Developed by IntelliSynaptics Software Development, hosted by ROMARG
Copyright © 2009 - 2011 Tocilar.ro. All Rights Reserved.
Harta Site | Mesaje Utilizatori | Recomanda Prietenilor | Termeni de Utilizare | Promovare Reciproca | Flux RSS | Site Map

Alte site-uri din reteaua IntelliSynaptics:
Contabilizat.ro - Catalog Specialisti | Resigilate.ro - Produse Resigilate | Translatoare.ro - Translatoare Bidirectionale