|

Hello, am si eu o intrebare. Cum se prezinta statiunea Amara, plajele, lacul? Ultima oara am fost acum 10 ani si se tot degradau. Au mai facut renovari, imbunatatiri?

2 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Detalii aici: http://www.infoghidromania.com/amara.html

1 răspuns:
| a răspuns:

Statiunea este situata in zona centrala a Campiei Baraganului, pe malul de nord-vest Amara, la 7 K m de orasul Slobozia, la o altitudine de 30 m. Climat-continental de stepa, cu veri calduroase si ierni reci. Precipitatiile sunt reduse, umiditatea medie anuala ajunge la 63%. Iarna predomina vanturile din nord-est caracteristic fiind crivatul. In luna iulie temperatura medie este de 22 grade Celsius iar in ianuarie este de 3 grade Celsius. Factorii naturali de cura: Apa lacului Amara-sulfatata, clorurosodica, magneziana, usor bromurata; ape minerale de sonda pentru cura interna, usor sulfatate, bicarbonate, sodice, magneziene, hipotone; namol sapropelic extras din lac; climat de stepa excitant-solicitant. Indicatii terapeutice: Afectiuni ale aparatului locomotor: reumatisme articulare si inflamatorii, afectiuni neurologice, operatii pe articulatii, pe muschi sau pe oase, fracturi, afectiuni ginecologice (sterilitate), afectiuni dermatologice-psoriazis, afectiuni endocrinologice. Tipuri de proceduri: Bai calde cu namol si impachetari cu namol; aplicatii de cataplasme cu namol rece; cure interne cu ape minerale; electroterapie si hidroterapie; aerohelioterapie, cura de teren si gimnastica medicala. Contraindicatii: afectiuni cardiovasculare; boala Basedow; astm, boli contagioase; tuberculoza pulmonara evolutiva; stari de neliniste si insomnii provocate de nevroza. Acces: Rutier: Bucuresti-Urziceni-Slobozia (119Km) pe DN 2 si 2A; Braila-Slobozia (95Km) pe DN 2 Constanta-Slobozia pe DN 2A; Buzau-Slobozia (91Km) pe DN 2C; Feroviar: Bucuresti-Slobozia Veche via Ciulnita; Ploiesti Sud-Urziceni-Slobozia Veche; Galati-Braila-Faurei-Urziceni-Slobozia Veche. Hotel Lebada Clasificare: ** Capacitate: 507 camere-944 locuri Dotari Hotel: parcare, lift, baza de tratament, restaurant, terasa, bar, biblioteca, magazin, farmacie, billiard, discoteca, sala de sport, terenuri de sport. Dotari camera: camere cu baie, televizor, frigider, telefon. Hotel Parc Clasificare: ** Capacitate: 132 ...2004 - 2100 + Vezi răspunsul întreg

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează