| EmmEmma a întrebat:

Hello TPU
Imi puteti spune niste lucruri interesante despre:
Tamisa,Rin,Ronul,Tibru,Sena,Volga,Gange,Eufrat,Fluviul Galben,Amazon,Missippi,Orange,Congo,Murray,Darling...
Maine am un simpozion despre,, Apa,, la scoala si trebuie sa gasesc niste lucruri mai interesante despre aceste ape
Dau funda happy

3 răspunsuri:
| qMoonShine a răspuns:

Tamisa (în engleză, Thames /temz/) este un fluviu din sudul Marii Britanii care izvorește din Kemble, comitatul Gloucestershire, străbate localitățile Oxford, Reading, Windsor și Londra, vărsându-se în Marea Nordului în apropiere de Southend-on-Sea, după un parcurs de aproximativ 346 km.
Cu un debit în continuă și rapidă creștere, în ciuda lungimii sale relativ reduse, râul Tamisa poate fi considerat un adevărat fluviu pe ultima sa porțiune cuprinsă între Windsor (59, 3 m³/s) și Southend-on-Sea. În Londra, debitul mediu al Tamisei este de 65, 8 m³/s.
Debitul constant și ridicat al Tamisei începând cu localitatea Oxford a făcut navigația posibilă pe o porțiune însemnată a sa încă din cele mai vechi timpuri. Nu este de mirare că Londra, fiind accesibilă maritim și fluvial, a devenit capitala celui mai întins imperiu pe care vreo națiune sau civilizație l-a avut cândva.
Tamisa și afluenții săi acoperă un bazin fluvial ce se întinde pe o suprafață de circa 12, 935 km².

| Bărbatbine a răspuns:

Erau niște ape acu mult timp