| airlinestravel a întrebat:

Http://www.sejur-circuit.ro/concurs/obiective-turistice. html - care din urmatoarele obiective turistice poate fi brand al Romaniei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Delta Dunarii

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Am incercat sa fiu impartiala... Am vazut ca multa lume a ales Castelul Bran - poate tinand cont de povestirea lui Bram Stoker. Nu stiu eu ce as alege. Este foarte greu cand ai atat de multe locuri frumoase si deosebite. Unele sunt unice in lume - cum sunt vulcanii noroiosi sau spectaculoase ca Delta Dunarii. In Hunedoara ne putem intoarce la origini - la Sarmizegetuza Dacica si la Sarmizegetuza Regia. Tot aici gasim si termele romane de la Geoagiu Bai - ceea ce inseamna ca aceasta statiune era cunoscuta de pe atunci. Peisajul este splendid - ca e mare, delta sau munte. Este greu sa alegi. Poate ca atunci ar fi bine sa alegem un loc simbolic. Fiecare ar trebui sa se inscrie in concurs

| sigmanet a răspuns:

"babele si sfinxul" cred ca sunst singurele care, daca le vezi te gandesti la Romania.

| andreutz a răspuns:

Pan acum, am cam vazut toate aceste obiective turistice...am ramas impresionat de fiecare in parte... daca as alege cu inima, sa fiu subiectiv, as alege Cheile Bicazului...nu mai gasesti in toata Romanica asa chei...Transfagarasanul nu l-as alege, deoarece exista un drum mult mai pitoresc si mai salbatic, dar mai putin cunoscut (Transalpina) deoarece nu este asfaltat complet...intrece Transfagarasanul si ca inaltime maxima... dar totusi, daca ar fi sa aleg cu mintea, as alege Hunedoara...am avut ocazia sa ajung la Sarmizegetusa Regia, la ce a mai ramas din ruinele dacilor...nu pot descrie sentimentul care m-a cuprins acolo, e ceva mai presus de patriotism. oare mai stie cineva cum e sa simti furnicaturi in tot corpul si sa nu stii de ce? si cu toate astea, la prima vedere pare un loc cat se poate de banal...bine macar ca face parte din patrimoniul mondial...recomand tuturor care au posibilitatea sa ajunga acolo...

daniela
| daniela a răspuns:

Ooooooooo exista atatea locuri frumoase care ar putea deveni brand pentru Romania...
- religios - Manastirile din Moldova - nu cred ca exista ceva mai frumos in intreaga lume, iar daca primesti si explicatii amanuntite de la staretul manastirii poti intelege multe din frescele ce impodobesc aceste lacasuri sfinte
- cultural - Ateneul Roman - una din bijuteriile arhitecturii romanesti - are o acustica deosebita, iar frumusetea interioara a acestuia poate uimi orice vizitator
- politic - Paletaul Parlamentului - asa cum bine stim este considerata a doua cladire administrativa ca marime din lume si interioarele merita si ele vazute
- pitoresc - Delta Dunarii
- arhitectonic - probabil ca Sighisoara orasul vechi asta daca se mai fac cateva lucrari de renovare

| AlxMihai a răspuns:

Https://www.facebook.com/blogdegeografie - poti utiliza pagina e super se adauga in fiecare zi locuri foarte frumoase din Romania!