| nicoletta392003 a întrebat:

Imi trebuie pasaport ca sa intru in Elvetia sau se poate cu cartea de identitate?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca DA
cauta detalii pe site-ul Ambasadei din Elvetia
http://berna.mae.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condiţii generale de intrare şi regim de şedere în Confederaţia Elveţiană

Cetăţenii români pot călători în Elveţia cu paşaportul sau cu cartea de identitate emise de autorităţile române. Ambele categorii de documente trebuie să fie valabile încă cel puţin şase luni de la data intrării pe teritoriul elveţian.

· În atenţia cetăţenilor români care călătoresc în Elveţia pentru o perioadă de până la 3 luni:

Pentru şederea în Elveţia pentru o perioadă de până la 3 luni (90 de zile), nu este nevoie de permis de şedere. Autorităţile elveţiene pot solicita asigurarea de sănătate şi proba deţinerii mijloacelor financiare necesare întreţinerii în perioada şederii pe teritoriul elveţian.

· În atenţia cetăţenilor români care intenţionează să staţioneze în Elveţia pentru o perioadă de timp care depăşeşte de 3 luni:

Dacă doriţi să rămâneţi în Elveţia mai mult de 3 luni, indiferent de motivul şederii, aveţi nevoie de o autorizaţie de sejur eliberată de autoritatea locală competentă (canton). Nu omiteţi faptul că, în această situaţie, trebuie să vă anunţaţi şederea în Elveţia la autorităţile cantonale în termen de cel mult 40 de zile calendaristice de la data intrării pe teritoriul elveţian.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai cu pasaport

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Elvetia poti intra cu un act de identitate valabil, carte de identitate ori pasaport (nu si cu buletin de identitate). Detalii poti citi aici: http://berna.mae.ro/index.php?lang=ro&id=82930. Numai bine!

| aliyna a răspuns:

Buna, in orice tara care face parte din UE poti sa calatoresti doar cu cartea de identitate.

| andreiano a răspuns:

Se poate şi cu CI.
@alina: vezi că Elveţia nu prea face parte din Uniunea Europeană. Este prin tradiţie ţară neutră.

| Gabriel_Gabi_1990 a răspuns:

Pentru elvetia imi trebuie passaport sau se poate si cu cartea de identitate?

| Chiorcea_Mihai_1966 a răspuns:

Se poate si cu cartea de identitate potrivit site. ului mae