| psiholoaga a întrebat:

In cateva saptamani, o sa plec intr-un mic tur prin tara. O sa vizitez Timisoara, Alba Iulia, Cluj, Sibiu si Sighisoara, Focsani si Buzau. As vrea sa stiu, de la cei care traiesc acolo sau care au vizitat orasele de mai sus, ce ar fi de vazut in fiecare. Ce trebuie sa nu ratez: de la obiective turistice, parcuri deosebite, lacuri, restaurante cu un anumit specific la zone mai interesante din oras ...Am la dispozitie 1-2 zile pentru fiecare oras. M-ar mai ajuta si adrese de pensiuni/hoteluri, la fel, de la cei care le-au incercat, ca pe net am gasit si eu, dar nu ma pot baza pe reclama pe care si-o fac singuri.

Răspuns Câştigător
| hashe86 a răspuns:

Super! numai orase unu si unu!
enigma m-a dat de gol cu sibiul si ma bucur tare ca l-ai trecut pe lista ta. sunt multe de vazut aici. de la clasicele obiective turistice pe care le cauta toata lumea pana la ceva mai personalizat(preferintele tale). in sibiu centrul medieval al orasului e apreciat. sunt multe de vazut pe acolo. de asemenea muzeele(brukental, muzeul satului).
se poate da o fuga i imprejurimile sibiului: rasinari, cisnadie, cisnadioara, paltinis.
daca vei dori sa bei o cafea/stai la o terasa iti recomand Atrium(e langa podul minciunilor), daca vei dori sa mananci iti recomand "crama sibiul vechi" cu specific traditional. cat despre cazare sunt numeroase pensiuni chiar in zona centrala si destul de dragute. sau hotel(depinde ce doresti).
Alba iulia: am stat 6 ani acolo. de vizitat ar fi cetatea carolina, catedrala romano-catolica, muzeul unirii, sala unirii, biblioteca bathyaneum, portile cetatii si cam atat, toate se afla in acelasi perimetru. legat de cazare, restarurante nu mai sttiu ce e pe acolo, ca de 4 ani nu am mai mers prea des.
aaaa in sb, ca am vazut ca intrebai si de parcuri: e aici parcul subarini care e foarte dragut pentru o plimbare la umbra(si poate imi bati si la usa ca e chiar langatongue), padurea dumbrava.
pentru mai multe detalii trimite un mesaj. nu stiu exact ce-ti doresti.
faina expeditia asta a ta! enjoy it!

35 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Sibiu... muzeul Brukhental, catedrala ortodoxa (incredibil de frumoasa), muzeul satului din Dumbrava (chiar daca faci mai mult pana acolo iti spun ca trebuie sa-ti rezervi o zi pentru al parcurge pe tot si e mult mai frumos decat cel din Bucuresti in primul rand e mult mai mare si mult mai bine ingrijit), turnul cu ceas, podul mincinosilor (un pod superb din fonta), chiar si interiorul primariei.
Sighisoara... cetatea veche mi se pare cel mai frumos oras din tara cu Bastioanele ei bine conservate, cu turnul cu ceas ( A fost construit pentru a apara poarta principala a cetatii. A primit aceasta denumire datorita ceasului cu figurine, unic in Romania, aflat la etajul al patrulea. Turnul prezinta cinci nivele, care impreuna cu balconul si acoperisul piramidal au o inaltime de 64 m), cu scoala din deal si scara de lemn acoperita care permite accesul la ea Mai poarta denumirea de "Scara Scolarilor". A fost conceputa pentru a facilita drumul elevilor spre Scoala din Deal pe perioada iernii. A fost construita in anul 1662 si era alcatuita din 300 de trepte protejate de un acoperis. In urma modificarilor din 1849 au ramas doar 175 de trepte) si la biserica de sus (Este unul din cele mai valoroase monumente arhitectonice ale cetatii si este considerat unul dintre edificiile reprezentative ale stilului gotic din tara noastra. Ea a fost construita pe fundatia unor vestigii romane... in lateral stanga acum 2 ani se faceau sapaturi si se vedeau ziduri romane)
Alba Iulia - nu am fost decat o zi si am vazut cetatea care daca ai noroc de un ghid afli lucruri foarte interesante despre ea si muzeul marii uniri... comsi comsa
Buzau - in noras nu sm fost dar foarte aproape cca 30 min de Buzau ajungi la Vulcanii Noroiosi si un pic mai su la Colti unde gasesti atat o biserica in piatra, locuite rupetre si muzeul de chihlimbar... merita drumul si de ce nu te-ai intoarce prin intorsura Buzaului Prejmer si Harman si apoi Cheia, Valenii de Munte Bucuresti ( noi am facut traseul asta din Bucuresti, Vulcanii Noroiosi... intr-o zi si a fost super frumos)
Pacat de cei ce zic ca in tara noastra nu ai ce vedea deosebit
din pacate la Timisoara, Cluj si Focsani nu am mai fost de cam mult timp.
Drum Bun si distractie placuta... ti-ai ales un itinerariu foarte frumos

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

In Alba Iulia poti vizita cetatea. S-au facut cateva trasee (traseul celor 3 fortificatii, traseul sudic)... Catedrala romano-catolica, muzeul (este inchis luni), sala unirii, portile cetatii, obeliscul (celula lui horea closca si crisan)... Poarta a treia a fost renovata de curand si s-au dat jos schelele. Arata foarte bine... Iti cam ajunge o zi pentru Alba... Sunt cam toate obiectivele in Cetate. Ca pensiune... am auzit ca este una ieftina in santimbru (la cativa km in afara orasului) cu conditii ok... Asta ar fi mai important... Daca te intereseaza mai multe, contacteaza-ma...
Pentru Timisoara sa-ti aloci mai mult timp intrucat ai ce vedea... Sunt foarte multe parcuri in Timisoara. Din cate stiu Timisoara se poate traversa dintr-o parte in alta numai prin parcuri. Iti recomand sa vizitezi Parcul Rozelor, Parcul Copiilor (nu mai stiu exact in ce stare e), Parcul Central... si Unirii (nu mai stiu exact daca e parc sau piata)... In Unirii gasesti cam cele mai bune cluburi... Si in complex (complexul studentesc). Inca un bar fain pe care ti-l recomand este Happy (e in complex) si daca vrei sa mananci gasesti mancare foarte buna in Retro (tot in complex). Ca obiective nu stiu... Si daca le stiu, nu le stiu numele... Viziteaza catedrala din centru, opera... mai sunt niste monumente in spate la Opera inspre Unirii... Muzeul parca e in dreapta de opera... Pensiuni/hoteluri nu stiu, nu am incercat...

| psiholoaga explică:

Mersi frumos pentru raspunsuri. Am notat toate sugestiile voastre si, desi in afara oraselor nu cred ca voi avea timp sa ajung (merg cu trenul si ar insemna sa pierd mult timp cu rutele prin orasele, iar in unele nu exista gara...), am sa incerc sa vad cat mai mult din ce mi-ati propus.

| psiholoaga explică:

Timishan, nu am inteles decat ca iti doresti oameni bolnavi in preajma, ca sa fii singurul care ii poate salva. Cel putin ciudat, ca sa nu zic ...patologic. tinichea, poate cu alta ocaziehappy Oliana, mersi de oferta. Eu ajung in timisoara (primul oras) pe 10-11 septembrie, iar de acolo la cluj, pe 13-14. Cam asa, nu am planificat in detaliu cu ce trenuri plecam/ajungem. Daca te intorci in cluj la data respectiva, anunta-ma. Vedem cum facem cu plimbarea in gradina botanica.

| turist a răspuns:

La Sighisoara-castelul
In zona Buzaului poti sa vezi barajul Siriu(undeva intre Brasov si Buzau), e un peisaj deosebit, iar la cativa kilometri de Buzau poti vizita Vulcanii noroiosi sunt unici la noi in tara...
Drum bun si vacanta placuta!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Numai la mine nu ajungi sad

| Bianca_4346 a răspuns:

Eu sunt din bz si este la meledic o pensiune draguta, e si lac acolo.aer curat, sau daca vrei in oras:hotel crang, parca http://www.hotel.crang.tourneo.ro/F_New/
iti zic de acum ca nu prea ai ce sa vizitezi... daca vrei am eu un nr de tel de la pensiunea aia... dar drumu e cam rau pana acolo.

| Cryssy a răspuns:

Buna...eu sunt din buzau si daca vrei sa te cazezi in oras o poti face la Hotel Pietroasa, este aproape de centrul orasului. De vizitat, nu ai foarte multe lucruri, dar avem manastiri, La Ratesti, La Ciolanu si Manastirea de la Poiana Marului. Te poti duce si la Vulcanii Noroiosi, Tabara de sculptura de la Magura si cred ca mai sunt unele obiective turistice dar acum pe moment nu imi mai aduc aminte... Daca vrei detalii imi poti trimite mesaj si eu o sa incerc sa te ajut cu ce pot...Pa-pa si calatorie placuta! Sper ca ti-am putut fi de folos! happy

| cristina_4037 a răspuns:

Alba Iulia ( locuri care nu trebuiesc ratate)- Sala Tronului
- Cetatea
Sper ca v-am fost de folos :*:*. Distractie placuta si multa relaxare.

| cristina_4037 a răspuns:

Alba Iulia ( locuri care nu trebuiesc ratate)- Sala Tronului
- Cetatea
Sper ca v-am fost de folos :*:*. Distractie placuta si multa relaxare.

| eu_4161 a răspuns:

Pai eu am trecut prin Timisoara, Alba Iulia, Focsani,, Buzau, Sighisoara si Cluj (am fost prin toate) dar sincera sa fiu nu am vazut nimic special.Nici nu mai tin minte.
Desi sunt niste obiective turistice in Timisoara...Cam atat stiu

SCZ. ca nu ti-am dat mai multe infoarmatii. Distractie placuta si drum bun.

| eu_4161 a răspuns:

Drum bun si cale batuta!

| lul23 a răspuns:

La Cluj... ar fi Gradina Botanica "Alexandru Borza" care merita sa o vezi ( strada Republicii, numarul 42), catedrala din centru care de asemenea e superba. Daca te cazezi in Cluj poti merge pana la Turda sa vizitezi salina sau chiar Gradina Zoologica. Mai poti vizita si muzeul zoologic din incinta Facultatii de Biologie (strada Clinicilor, numarul 5). Seara daca esti amatoarea cluburilor poti sa iesi in Obsession, Bamboo, After 8..., sau daca vrei sa iesi pe o terasa iti recomand terasa Havana de unde poti vedea aproape tot orasul de la inaltime si se si mananca bine pe acolo tongue ( Piata Mihai Viteazu, complex Leul, etajul 7), te poti plimba pe Lacul Chios cu barcuta care e langa parcul central... in 2 zile sigur nu ai sa te plictisesti in Cluj, banuiesc ca o sa treci prin Targu Mures... merita sa vizitezi Gradina Zoologica si s-a deschis un strand nou "Weekend" care e destul de apreciat prin zonahappy... iar Sighisoara e un orasel adorabil se imparte in orasul medieval si cel nou... In orasul medieval o sa intalnesti o arhitectura deosebita, sunt sigura ca iti va placea oraselul e tare draguthappy... Restul... din pacate nu le-am vizitat. Sa ai o vacanta placuta, sa ne spui si noua unde ti-a placut mai mult :*

| dianadiana a răspuns:

Waw dap toate orasele sunt foarte frumoase le am vizitat mai ales cluj si sighisoara. vei avea multe de vazut. sa faci multe poze. toate vor fi apreciate sunt sigura. pup

| dyav0litza a răspuns:

Eu_o_mare_enigma pe mine unde mai lasat waiting si eu sunt din cluj

| Mixed a răspuns:

Le-am vizitat pe toate ...sunt frumoase...la Sighisoara e cel mai fumos. dupa parerea mea...
incearca pensiunea "Casa legenda Sighisoara " am fost intr-o excursie anul trecut... e curatenie si e ok... bafta :* sa te distrezi :X

| Timishan a răspuns:

Nu stiu daca ai trecut prin Timisoara deja (ca eu sunt de aici), dar daca nu ai trecut, mi-ar placea sa ajungi aici fiind cel mai amarat si bolnav om din lume, iar eu sa fiu singurul care sa te poata ajuta, iar, in loc de mancare, ti-as spune povestea vietii mele si a altora ce le-o stiu, sa-ti satur sufletul flamand de bun-simt, iar mintea sa iti fie limpede de orice prejudecata.Stii tu de ce acest raspuns. Dar, am si satisfactie, caci cei ce se dau painea lui Dumnezeu, sunt goi in interior, si ma simt magulit in fata lumii sa fiu asa cum sunt.Chiar iti multumesc ca-mi tii tu locul in tabara unde ai alergat sa fii asa cum esti. not worthy wave

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi vine sa cred, psiholoaga, ai pus intrebarea de ceva timp si nimeni nu a dorit pana acum sa-ti ofere cateva raspunsuri? sa le fie rusine!
timisoara =domidoc, psihosex si briana, cred.
sibiu-hashe86
cluj-oliana, bula, krina
mai departe, cauta si tu. tongue
distractie placuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mmmnnnm, eu te pot plimba prin Bucuresti, sint muuulte locuri de vazut big grinbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La focsani-(marasesti)-mausoleul, jaristea-manastirea de la buluc si cea de la tarnita si pentru.cazare un loc indicat ar fi hotel vrancea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buzau-manastirea ciolanu, tabara de sculptura de la magura, vulcanii noroiosi, parcul crang-rezervatie naturala si unul dintre cele mai mari parcuri din romania(chiar in oras), sarata monteoru-statiune balneara pe vremuri avea niste bazine mizere dar sper ca s-a schimbat ceva, ai putea face un reportaj despre liceul hasdeu si elevii de exceptie pe care ii are(acolo a invatat si madam ministra de turism iar tatal ei a fost si proful meu de geografie, la acelasi liceu). daca iti plac pilotii de avioane de lupta, ai putea trage o fuga pana la boboc, buni de facut un calendar 2010. buzaul are o piscina enorma, ii lipsesc cativa centimetri pentru a fi declarata piscina olimpica, foarte misto amenajata, acum vreo 3 ani apa era de nedescris, pacat! si nu mai stiu. daca imi amintesc ceva am sa revin cu date.despre cazare ar trebui sa -l intrebi pe grimm sau pe buburuzAndreea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vei ajunge la Galati iti sugerez sa te plimbi pe faleza noastra superbabig grin si sa te opresti la o racoritoare pe restaurantul -vapor Malnas(Europa)este un restaurant in forma de vapor care este pe apa este superb acolo mai ales seara, iar chleneritele sunt super amabili cu toata lumea... ce ar mai fi de vizitat gradina botanica, gradina publica, parcul lui Eminescu unde este si starea civilabig grin...restul te las sa le descoperi tu atunci cand vei avea de gand sa ne vizitezi si Galatiultongue.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@tinichea-si unde anume mai la nord stai tu? esti din acelasi oras cu tudor alias cheloo si cu prince_of_persia alias clau7878? ok.acum am inteles multe.multumesc pentru informatie.esti gabrielutzu. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi in Iasi sa te plimbi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@psiholoaga, acum am vazut intrebarea ta. Imi pare rau dar luna aceasta am fost babysitter la nepoti si nu am intrat decat seara si nu am vazut intrebarea. @enigmo, nu judeca daca nu stii precis de ce nu au raspuns userii. Si aflu ca esti din Cluj. Ia sa te vad!
Draga psiholoaga, daca nu ai ajuns inca in cluj, mi-ar face placere sa te intalnesc si sa iti arat orasul. Te-as duce in Gradina Botanica, leaganul copilariei mele si locul de nastere (da, este adevarat) al tatalui meu, te-as duce prin tot clujul si chiar la Turda. Ce zici? La inceput de septembrie voi pleca intr-o calatorie, dar pana atunci sunt libera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru Buzau Hotel Pietroasa sau Hotel Crang, de vizitat Vulcanii Noroiosi, Muzeul chihlimbarului de la Colti, Lacul Vulturilor Siriu.si altele

| tinichea a răspuns:

Scuze eu stau mai la nord.

| chironescu a răspuns:

Cateva obiective turistice din Focsani, cu istoria lor cu tot:
• Primăria şi Biserica Sfântul Ioan http://www.ziaruldevrancea.ro/......-ioan.html
• aşa-numitul Ateneu Popular http://www.ziaruldevrancea.ro/......80%9D.html

| Alvy a răspuns:

Poti sa vezi ce poti vizita in Sibiu pe http://Calatoresc.ro