| Parakeets a întrebat:

Hei, TPU, ce oraș dintre Timișoara, Sighișoara și Cluj recomandați pentru găsirea unui job ok, și chiar pentru urmarea unei facultăți?
Știu sigur că în Timișoara și Cluj există facultăți, nu știu însă dacă există și în Sighișoara?

Și credeți că se pot găsi joburi pe hoteluri sau pensiuni la care să se ofere și cazare?

Și cam ce joburi (prin ce domenii) sunt cele mai căutate în aceste orașe?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Pt urmarea unei universitati ar fi bine sa alegi Clujul, are facultati de prestigiu si un mediu universitar bun doar ca e foarte scump ca oras din punct de vedere al chiriilor. Facultati bune sunt si la Timisoara si mai mult ca sigur ca Timisoara e mai ieftina decat Clujul.
Legat de locuri de munca in Cluj sunt foarte cautati cei care se pricep in IT si programare, Clujul e un oras recomandat si pentru cei care vor sa lucreze in mediul corporativ(call center)imobiliare.De Timisoara nu pot sa iti zic nimic ca nu am fost niciodata pe acolo si nici nu am cunostinte care au stat mai mult pe acolo.
Sighisoara e un oras turistic si cam mic asa ca o facultate buna nu cred ca gasesti pe acolo.
E posibil sa gasesti si joburi care iti ofera cazare doar ca astea ar fi joburi gen trei schimburi in fabrica.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ala mai ieftin. Nici unul dintre astea trei. Orastie, puii mei. Sighetul Marmatiei. Botosani. Unul ieftin si cit mai putin poluat. Tu chiar vrei sa te legi la cap cu un job "normal" sau ne trezim si noi un pic si te apuci sa muncesti la modul serios, pe cont propriu, remote? Uite, ai fost profa. Ia si gaseste copii de bagat la meditatie. Online. Se practica. A, si ca sa mentionez ce am uitat aici la intrebarea cu CV-ul, de curand am angajat pe cineva. Nici nu i-am vazut CV-ul si nici nu ma intereseaza. A trecut proba de foc care era limba germana, sanatate. I-am dat si 1000 RON bonus de angajare cu placere (chit ca trebuie' sa mai dau aproape inca o data pe atita impozit la inaptii de la stat si asta nu mi-a placut deloc, asta e). Asta dupa vreo duzina de candidati cu CV-uri misto care au picat cu brio testul practic. Soo...

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi, nu toți angajatorii sunt ca dv. Eu am aplicat la Lidl și pentru că m-au întrebat experiența din domeniu, am zis 0, că na, nu aveam cum să mint și nu am fost acceptată. happy Deci, nici nu s-au mai sinchisit să mă cheme naibi la un interviu face to face.
Acum mă bazez pe o muncă de curățenie sau cameristă sincer. Dacă și acolo încep ăia că au nevoie de nu știu ce experiență, mă duc frate și mă sinucid. Gata, e ultima încercare cu privatul. Sau ori mă duc la mănăstire.

Aș lua și copii în plasament, am observat că multe doamne care nu au parte de job, așa procedează acum, mama mi-a zis să mă gândesc la asta, dacă chiar nu găsesc, dar faza e că, nu am casa mea și nu pot sta cu mama în casă și cu un copil care oricum nici măcar nu va fi al meu. Deci la orice mă gândesc, nu-mi iese.

Dar da, la aia cu meditațiile, m-am gândit și eu. Ar fi mai ușor pentru mine să lucru cu câte un copil pe rând, decât cu mai mulți deodată.

Dar deci spui că orașele astea sunt scumpe? happy Păi și dacă sunt așa, nu ar fi și joburile mai pe măsură?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Pai nu te du la corporatii si tu...Me-di-ta-tii! Nu ai nimic pe cap, ai putea munci sa rupi citiva ani. Uite, angajata mea are job full time, face meditatii remote, si e si part-time la mine. Si si-a luat o masina noua de vreo 5-6-70.000 EUR singura, fara sa faca video chat. happy Cu ceva noroc, ne asociem sau macar o angajez full-time.
P.S. Orasele alea scumpe sunt scumpe pentru ca ai cateva mii/zeci de mii de angajati "premium" care cistiga in medie 3-4000 EUR net. Angajati la privat, sa fie clar, ca mizerabili de taietori de frunze la stat cu minim 1500 EUR net sunt peste tot. Nu ii luam pe aia in calcul. Problema e ca - uite, si in Iasi - ai niste mii de oameni care o duc foarte ok, si-au luat case, au masini noi, isi fac vreo 2 concedii in strainatate (aici includem si Asia/America de Sud, nu doar Bulgaria/Grecia) si in aproape fiecare weekend sunt pe la munte la noi sau in vreun obiectiv turistic european, insa asta nu inseamna ca nu ai si oameni care muncesc chestii semi-calificate si nu au nici macar 500 EUR net.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Deja alea cu casa și mașina, sunt vise. Sincer, în prezent, caut doar un job ca să supraviețuiesc, dar mai ales să mă îndepărtez de casă și neamuri. M-am săturat de oameni. Asta clar. Vreau să plec undeva departe. Mai ales de orașul ăsta retardat, unde toți pe pile și hoții au reușit, iar alți câțiva care au mai rămas pe tușă, au rămas tot așa să-i ajute un părinte sau un bunic, că nu au reușit. Mi-i silă de orașul ăsta. Mai ales că orașul ăsta mi-a provocat toate traumele. Aici am trăit bullyingul școlar și tot aici și pe cel stradal. De la grădiniță a trebuit să plec capul și să îndur. Doar că mi-i frică să nu fac ceva, când răbdarea mea se va încheia. Poate că cine știe, chiar să fie astea semne ca să mă duc la mănăstire? Oricum, mai în glumă sau mai în serios, i-am spus lui God că dacă până în 35 de ani, nu-mi dă și mie job, unicul lucru pe care îl vreau de altfel în lumea asta, mă duc la mănăstire, decât să aleg sinuciderea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Vezi ca o iei pe cimpii. Cum ziceam... net. Marketing, editare, corectura, traducere, meditatii, mentenanta magazine online/tech support, call center, o gramada de chestii de facut oriunde vrei tu, independent de locatie. Si nu aveai masina?

| relian a răspuns:

Tu deja ai 30 de ani, ceti mai trebuie facultate? Sa faci o scoala apoi sa stii sigur ca ai job, trebuie sa te gindsti f bine ce joburi is cautate, dar la care sa te si pricepi.

Exemplu doctor, este f bun, dar aia presupune timp f lung, sa te pricepi, sa iti placa, acolo da, nu mai conteaza cum arati, daca esti bun, o sa fii f c autat.

Mai sunt si altele probabil, doar trebuie sa stai sa analizezi, insa cum am spus trebuie sa stii ca o sa fii bun in acea meserie.
Alt job, cemi veni acum in minte, chimist, la fel, esti bun, o sa ai unde te angaja.
Chimistii is cautati mai peste tot.
Joburi al hotele, poate de astea la receptie, la curatenie, cam alea ar fi.
La receptie, acolo banui ca trebuie sa arati bine, pentru ca mai te ia cel care administreaza acel hotel pe la el, sau vine el pe la tine pentru sex laughing
Restu de curatenie si cameriste, acolo merge indiferernt cum arati, trebuie doar sa stii sa faci curat, sa arenjezi paturi etc.

Mai poti lucra pe la supermarketuri, sa pui marfa pe raft sau casier, dar acolo trebuie sa ai relatii, asa se intra, nu ai loc nici sa pui marfa pe raft, halal tara laughing

Iti dau eu alta idee, cauta un iubit, impreuna este mult mai usor, in caz de ceva, cum e situatia ta acum, munceste el, asa e mai usor.
Singura si femeie, cam greu in RO. Puteai sa afci o scoala de asistente medicale, poate cine stie gasesti un job pe undeva.

Acu numa ce am vorbit cu o romanca pe aici, ca ea sar duce inapoi in RO.Zic si acolo ce faci? Zice fac videochat ca acolo toata lumea asat face laughing
I-am zis ca nu prea are sanse, nu arata asa de bine la corp, zic is cautate alea de 16-25 de ani si sa arate si bine, pe tine cine te baga in sama.

Hai casier nu trebuie sa te pricepi, nici sa pui marfa pe raft, dar uite ca joburile astea fiind mai la cald laughing nu le gasesti usor, iar cand au nevoie se intra pe cunostinte, pe relatii.

Ai putea sa te duci vinzatoare la magzine de astea mai micute, faci si tu un ban, acolo merge si fara relatii.
Orasele mari au mai multe oportunitati, dar is mai scumpe.Tu in ce oras ai spus ca locuiesti?

| Parakeets explică (pentru relian):

Ție ți se pare măi Relian că în aceste momente am chef de glume?
Situația e gravă. Eu nu am job, m anxietate socială și nu pot ieși dracului din casă și trag de mine să mă angajez cu minciuni pentru a acoperii anii în care am aplicat și nu am găsit nimic, și am stat pe tușă și mi-i frică, fiind muncă la negru să nu creadă retarzii de angajatori și să nu prind nimic. Dar nu-mi fac griji enorme, că aș veni înapoi acasă și aș mai sta juma de an pe tușă iar și la anul revin iar în învățământ (dar ideea e că, aș face-o de nevoie, deci asta înseamnă că eu una după vreo 2 ani de muncă în învățământ, da, am avut boașele necesare să admit că nu sunt făcută pentru profă) deci de nevoie dacă m-aș reîntoarce acolo, tu-ți dai seama ce eșec ar fi pentru elevii ăia? O profă care nu este ascultată și nu știe să se facă impusă. E ca și când pictorul ar picta al dracului de frumos, dar fără culori. Parcă așa sună o profă iubitoare de copii, dar fără autoritate și fermitate în vene. Îmi urăsc viața.

Cât de rahatul "iubit" aia e deja de Evul Mediu. Fuse și se duse. Bărbații în ziua de azi caută femei independente și chiar oleacă de Alfa, eu sunt praf, nu are nevoie nimeni de mine, crede-mă. Pentru ăia Alfa sunt oricum inexistentă, iar pentru ăia la fel ca mine, probabil sunt și mai praf, deoarece ei au nevoie de o mamă ce să aibă grijă de ei. Bărbații s-au emancipat, nu mai vor femeie care să stea la cratiță și oricum, nici eu nu aș dori asta. Am trăit oricum într-o familie în care nu a fost uniune, tata avea probleme, a căzut toată răspunderea pe mama, din păcate eu am și de la tata, deci clar nu vreau să duc mai departe tiparul. Nici să profit de cineva, nici să se profite de mine. Dar oricum astea deja sunt de domeniul trecutului.

Acum vreau doar un job. Și da, probabil trebuie să mă dau jos de pe piedestalul pe care credeam că trăiesc și să o iau de la 0.

Evident nu în ce spui că e moda la noi în România, oricum nici nu m-ar primi ăia de la OnlyFans. Poate găsesc însă da, ceva pe cameristă, aia xhiar mi-ar plăcea. Sau într-o bibliotecă să stau cu carțile și să am grijă de ele. happy
Aia cu recepționista căutată pentru ce spui tu. Sper și dacă vreodată slăbesc în viața asta, să nu am parte de așa ceva. Vreau doar joburi decente, la care să demonstrez tot ce am și dețin, dacă se poate în cap și suflet, cel mult în trup dacă evorba de o muncă fizică, evident tot decentă, ci nu de a deomnstra ce am pe sub țoale. BLEAHHH.
Tocmai de aceea pe lângă faptul că nu am multe opțiuni de angajare, ce crezi, mai caut și joburi unde să fie angajatorul doar femeie. Doar femeie. Mor dacă e bărbat. Ș-așa mă duc cu frică la interviuri și aplic cu frică, să mai fie și un bărbat acolo, e groaznic. Nu o să obțin postul niciodată, simt, dacă în spatele lui va fi un bărbat.
Anul trecut, am fost dată afară, când la conducere o venit un vulpoi, director. Deși jumătate de an, am fost săpată de părinți, doamnele directoare mi-au ținut spatele. Dar când la conducere o venit un vulpoi, ochii nu s-au mai închis și Alexandra nu o mai fost iertată. Mai spune tu ceva despre asta. happy Bărbații sunt barbari, sunt cruzi, sunt... mă opresc aici, deoarece unii oameni de pe TPU nu au nicio vină de experiențele mele cu anumiți tembeli bărbați. N-am ce spune, unii pe TPU v-ați arătat empatia, deci sorry. happy Dar de restul nu am empatie, că observ că nici ei nu au avut-o. Deci pentru orice eventualitate de a nu mai fi dată afară în șuturi, sper ca la angajare și ca șefă să-mi fie forever de acum înainte o femeie. happy

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Nu am ris de tine, scuze daca asa parul, am spus si eu ce cred. Faptul ca mai pun cate un maimutoi de asta care ride, o fac asa sa mai destind artmosfera, de ris nu rid de nimeni, mai ales de tine, nu am de ce.

Am si spus ca in RO e cam greu pentru femeile singure, asta e adevarul, e usor pentru fufe, alea care se culca cu oricine, numa sa obtina ceva.

Nus pentru chestiile ce se intampla in RO nici cu relatii, nici cu sex, sunt pentru joburi ocupate de oameni care sa le merite, adica pe corectitudine, etc.
Dar cand tara e vai mama ei, joburi putine, se ajunge aici, adica sa obtii job prin relatii, prin datu cu fundu etc.

Asa e cand is multi si putine joburi.RO nu are multa populatie, dar are f putine joburi, e tara saraca, prapadita, iar pe linga asta, baga aia si preturi de tara de lux laughing scuze ca rid, e de plins de fapt, dar cam aia este situatia.
Sa ajungi sa pui marfa pe rafturi, sa ajungi casier, prin relatii, ori sex, arata tot.
Cum am spus in America joburile astea is cele mai de jos, zilnic angajeaza astia oameni asa pe posturile astea, sa pui, marfa pe raft, sa fii casier, si soferi zi de zi se fac angajari la marile companii, nu ca au aia nevoie intruna, ci pentru ca oamenii pleaca ei singuri, gasint alte joburi mai bune, asa ca aia is nevoiti sa angajeze cum am spus.

In legatura cu ce ai spus tu legat de barbati, eu cred ca doar ti se pare, nu te lua niciodata dupa aparente, spui ca tiau tinut alea partea, asta e doar parerea ta.
Uneori unele femei fac chestii in fata sa para ca tin cu tine, dar pe la spate te lucreaza, apoi baga pe altul la inaintare sa iti spuna ca nu mai au nevoie.
Barbatu ala nu cred ca avea ceva anume cu tine.Deci cand nu mai au nevoie, ori nu mai au, ori tu ai fi slab pregatita, ori ai reclamatii, stiu si eu ce alte chestii.

Nu te cunosc sa pot sa spun cum esti, trebuie sa stai, sa vorbesti, sa vezi ce se intampla sa poti spune daca cineva se pricepe la un anume job sau nu.

Pe aici noi doar vorbim, doar din ce se spune sau se arata, deci e ceva subiectiv.
Nu vad de ce mergi cu frica la interviu, e si ala om, nu te maninca nu, iti face nici un rau.
Stiu despre ce vorbesti, de emotii de teama, e o chestie cred romaneasca sa-i zic asa, ori e depe vremea fostilor comunisti, nu stiu cum este exact, dar iti pot spune ca si eu aveam emotii, desi nu as fi avut de ce, acolo in RO vorbesc, chiar si dupa ce eram angajat, mai mergeam pe la director, asa e aveai o oarecare emotie, habar nu am de ce, era acolo, plutea in aer laughing
De ce spun ca emotia aia era acolo peste tot? Pt ca atunci cand am ajuns in America, sincer iti zic, orice emotie a disparut ca ceata, pur si simplu aici putea sa vina oricine, sa vorbesc cu oricine, vorbeam cum vorbesc cu tine aic, sau cum vorbesc cu mama acasa.
Nu stiu de ce sau cum, doar ce am trecut oceanu si emotia a disparut laughing In RO te opreste politia, ai emotie, stiu si eu mergi la un interviu ai emotii, aici toate astea au disparut, am fost oprit de politie, pur si simplu eram f relax, vorbeam cu ala normal, nu stiu probabil e alta viata, o alta lume.
Dar cum poate o alta lume sa iti ia tie emotia, sa nu mai te simti asa? De aia mi s-a parut curios.

Ce sa zic, imi pare rau ca nu ai job, nu ai nici prieten, ar trebui totusi sa iti faci un prieten, nu stiu de ce fugi de barbati, chestia asta cred ca te face si mai speriata de barbati.
Poate daca ai avea unu acasa, altfel ar sta situatia.

Aici si eu am avut un conflict de asta la un job, asta mai la inceput, am avut conflict tot cu un roman laughing ala era bun amic, prieten sa zic asa cu sefa, cu managera, era o femeie, americanca, de aia din strabuni laughing s-a dus ala sa ma dea afara, era chitit pe mine, femeia ne-a ascultat pe amindoi si dupa i-a spus aluia, hai iesi afara, nu mai veni cu prostii si de azi inainte daca te mai iei de asta, o sa ai dea face cu mine, asa i-a zis aia, a ramas ala masca laughing

Deci asa e conceptia de roman, dar americanca sa compoertat ca un american, adica cinstit, de fapt eu aveam dreptate, ala se dadea un fel de sef, se cunostea f bine cu asta ce zic, se si vizatau asa in afara muncii, dar uite ca jobul e job, nu se amesteca cu alte activitati.

Tipa aia a fost cea mai buna in sensu corecta, cinstita ce eu am vazut, dar asa sunt destui.
Am avut alt conflict cu o alta americanca colorata, aia s-a dus si a spus minciuni pe la sefii mai mari sa ma dea pe mine afara, pana la urma am plecat eu, apoi au dato aia afara pe ea dupa cateva luni laughing

Sincer cu american ii nu se compara nimeni, ma refer cu americanii aia americani albi vechi acolo, nu de astia care vin acum de prin africa, ori deai lor colorati.
Eu am avut vecine acasa in RO care au plecat la munca prin Italia, chiar fosta mea a fost si ea, d esi in RO avea facuta facultate, nu erau joburi s-a dus in Italia a muncit pe la restaurante.
Nu stiu ce dracu se intampla in tara sata, ma refer in RO nimic nu merge cum trebuie, dar de fapt nici n-a mers bine vreodata.

Asa ca stai linistita ca nu ride nimeni, stie toti ce fel se ocupa joburile in RO ca nu-s joburi, deci nu-i nimic de ris.
Eyu am plecat de acolo cand o duceam cel mai bine, sincer iti zic, o duceam f bine, aveam job, chiar daca ar fi fost sa pierd jobul acolo, gaseam altul fara problema, pentru ca nu ca ma laud dar eram si cautat nitel.
Nu is eu ala f bun, dar cei care ma stiau ma voiau sa lucrez pentru ei. Apoi m-am gandit ca in RO sistemul ala e naspa, ttreb sa dai spaga, sa intri cu relatii, mie nu prea mia convenit astea, nu am fost niciodata sa dai spaga, sa intri cu relatii etc, asa ca am plecat cand sa ivit ocazia.

Sa fiu sincer inca din liceu am avut conflicte. Eu am inceput un liceu la mecanica, apoi m-am mutat la alt liceu, alt profil, am intrat corect prin examen, cei de la acel liceu au intrat la alte sectii, aveau si mecanica, nu erau multumiti, asa ca directoarea, era femeie laughing a venit si mi-a zis ca ma muta la sectia mecanica ca eu de la profilul ala vin.

Bineinteles ca nu am fost de acord, am plecat si m-am dus la cei care se ocupa cu invatamintul, le-am prezentat situatia si au sunat-o si iau zis daca mai vrea sa fie directoare, ar face bine sa ma puna la loc laughing era asta un barbat, a fost omu de treaba, adica cinstit pana la urma.

Scuze, tu ai probleme si eu iti povestesc de fostele mele probleme.

Faptul ca ai avut tu ceva cu un barbat, aia nu arata nimic, uite la m, ine au fost cinstitit si femei si barbati, depinde ce ai nimerit.
Nu stiu cu ce pot sa te ajut, singura chestie ce zic si altora, este sa plece de acolo daca au sansa, ori sa emigreze, ori daca nu vor, sa stea acolo daca le place asa.

Am o sora in Italia, e meritata cun italian, a zis ca nu mai vine in RO, doar asa in vacanta, are si cetatenie italiana, a fost si pe la mine pe aici in vizita, in RO nu este bine si nici nu se va face vreodata bine.

In RO e bine daca esti pensionar laughing daca ai casa ta platita, daca ai toate puse la pct, acolo vii cand iesi la pensie, cu banii de afara, te doare la basca de toti.
Si Italia a fost cindva vai mama lor, dar aia siau revenit, nu mai se da spaga, nu e chiar atit de rau.Is si aia tot latini, dar parca au miscat ceva, Romania a ramas ca pe timpul turcilor.