| psiholoaga a întrebat:

In cateva saptamani, o sa plec intr-un mic tur prin tara. O sa vizitez Timisoara, Alba Iulia, Cluj, Sibiu si Sighisoara, Focsani si Buzau. As vrea sa stiu, de la cei care traiesc acolo sau care au vizitat orasele de mai sus, ce ar fi de vazut in fiecare. Ce trebuie sa nu ratez: de la obiective turistice, parcuri deosebite, lacuri, restaurante cu un anumit specific la zone mai interesante din oras ...Am la dispozitie 1-2 zile pentru fiecare oras. M-ar mai ajuta si adrese de pensiuni/hoteluri, la fel, de la cei care le-au incercat, ca pe net am gasit si eu, dar nu ma pot baza pe reclama pe care si-o fac singuri.

Răspuns Câştigător
| hashe86 a răspuns:

Super! numai orase unu si unu!
enigma m-a dat de gol cu sibiul si ma bucur tare ca l-ai trecut pe lista ta. sunt multe de vazut aici. de la clasicele obiective turistice pe care le cauta toata lumea pana la ceva mai personalizat(preferintele tale). in sibiu centrul medieval al orasului e apreciat. sunt multe de vazut pe acolo. de asemenea muzeele(brukental, muzeul satului).
se poate da o fuga i imprejurimile sibiului: rasinari, cisnadie, cisnadioara, paltinis.
daca vei dori sa bei o cafea/stai la o terasa iti recomand Atrium(e langa podul minciunilor), daca vei dori sa mananci iti recomand "crama sibiul vechi" cu specific traditional. cat despre cazare sunt numeroase pensiuni chiar in zona centrala si destul de dragute. sau hotel(depinde ce doresti).
Alba iulia: am stat 6 ani acolo. de vizitat ar fi cetatea carolina, catedrala romano-catolica, muzeul unirii, sala unirii, biblioteca bathyaneum, portile cetatii si cam atat, toate se afla in acelasi perimetru. legat de cazare, restarurante nu mai sttiu ce e pe acolo, ca de 4 ani nu am mai mers prea des.
aaaa in sb, ca am vazut ca intrebai si de parcuri: e aici parcul subarini care e foarte dragut pentru o plimbare la umbra(si poate imi bati si la usa ca e chiar langatongue), padurea dumbrava.
pentru mai multe detalii trimite un mesaj. nu stiu exact ce-ti doresti.
faina expeditia asta a ta! enjoy it!

35 răspunsuri:
| Calinnebunul a răspuns:

In Alba e foarte faina cetatea din oras. Apoi mai sunt cateva biserici fortificate in zona, cetatea aiudului (la 20 de min de alba) e foarte faina, iar inspre targu mures este Crama de la Jidvei.Ah si era sa uit, la 1 ora de alba mai este si turda cu renumita salina. Cea mai mare plantatie de vie cu un singur proprietar din Europa. Stiu ca din targu mures se fac ceva tururi de o zi spre alba si zona aia, daca te intereseaza www.travelbugtours.ro

| taker009 a răspuns:

Poi ar fi cateva: timisoara:

muzeul Banatului, Gradina Zoologica(logiclaughing) Catedrala Mitropolitana Muzeul Militar

Alba Iulia
Palatul Princiar

Cluj
Muntele Baisorii

Sibiu

Muzeul Brukenthal

Sighiosoara Casa Vlad Dracul

| justmee a răspuns:

La Sighisoara e frumos daca nimeresti perioada in care este festivalul medieval:X:X:X:X:X:X:XEste sooooper acolo si ai foarte multe lucruri de vazut.La Buzau sunt vulcanii noroiosi, manastiri...si multe alte atractii turistice.

| neverspoke a răspuns:

In timisoara cea mai mare atractie turistica este zona de centru (Catedrala, Opera, P-ta Unirii), cu iz de oras vechi intretinut, o alee cu gradina verde si frumoasa plina de flori viu colorate. SuperMarket&Mall: Iullius Mall Timisoara; Cluburi: Park Place, No Name (si strand), Heaven (si strand-destul de ok.). Pensiunii iti recomand la sigur depinde de cat vrei sa cheltuii pe noapte. Am o cunostiinta care tocmai deschide o pensiune, nou amenajata 80-100 ron camera (Baie cu cada, frigider, sampania la frigider, si pat matrimonial-3.stele.)