| imihaistoian a întrebat:

In ce tara ai merge sa muncesti daca ai fi tanar absolvent si nu ti-ai gasi de munca in Romania?

10 răspunsuri:
| GoguSteriade a răspuns:

In Germania sau in tarile nordice, daca n-ar fi impedimentul limbilor native, destul de greu de invatat.

| rlr09 a răspuns:

Germania!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anglia!

| Evil1nside a răspuns:

Anglia! eu unul asta am ales happy

| stpu a răspuns:

Pai daca am merge pe placeri, nu cred ca am mai pleca din Romania... Asa ca trebuie sa alegi in functie de oportunitatile pe care le ai...

| BuGaTy a răspuns:

In Germania plateste cel mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suedia sau Norvegia, de suedeza chiar ma apucasem de invatat. Nu e asa de grea! Trebuie doar sa ii prinzi smecheria. happy Jag forstar lite svenska.

| tarik44 a răspuns:

Mas fii dus in Anglia. Dar din pacate pentru mine am ajuns in Serbia dupa care 1 an in Bosnia si inapoi in Romania.

| Heartstrings a răspuns:

Germania

| Petrica44 a răspuns:

Absolvent de ce?!
Limbi straine,atestate,experienta, ai ceva din toate astea?
In primul rand, indicat ar fi sa ai pe cineva care sa te gazduiasca si sa te indrume, pana cand incepi sa te acomodezi; asta in cazul care nu pleci cu un contract "beton" din Romania.
Apoi in afara de studiile pe care le ai, trebuie sa cunosti cel putin 50% limba tarii pe care ti-ai ales-o.Nu-ti inchipui ca ajungi in Norvegia spre ex. si comunici prin semne sau cu dictionarul sub brat.
Indiferent de domeniul de activitate, trebuie sa fii punctual, serios si foarte muncitor.Nu are importanta ca lucrezi la birou sau in canal la lopata, important este sa te misti repede si bine...adica cu folos.Indiferent de tara aleasa,daca esti cinstit,serios,sociabil, ai spirit de lucru in echipa, esti sigur pe tine, cu putin noroc vei gasi de lucru oriunde, chiar daca este recesiune in toata lumea.Adu-ti aminte tot timpul de proverbul :"omul sfinteste locul".
Iti doresc mult succes!