| Feyenooord666666 a întrebat:

Iti trebuie cardul de sanatate european cand mergi in vacanta?

Răspuns Câştigător
| mihaiion2 a răspuns:

Doar daca mergi in UE si nu iti faci o asigurare privata de calatorie. In cazul in care patesti ceva, faci dovada ca esti asigurat in UE cu acest card european. Mai departe depinde si de reputatia pe care o are Romania in cazul datoriilor platite catre alte tari pentru ingrijirile oferite in strainatate cetatenilor romani. De aceea eu am preferat sa imi fac o asigurare privata de sanatate pentru perioada cat sunt plecat din tara.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai probleme medicale in spatiul UE iti cam trebuie

| Anonim47457843 a răspuns:

Dacă vacanta ta este în Uniunea Europeană atunci da, iti trebuie. Eu de exemplu nun am călătorit niciodată fără asigurare. Sper că te-am ajutat.

| mihai69 a răspuns:

Nu e neapărat necesar (adică nu ești oprit la frontieră dacă nu îl ai), dar e util în caz că ai o problemă de sănătate și nu ai o altă asigurare de sănătate pentru călătorii încheiată.