| fabian12345326 a întrebat:

La metrou M1 are si anumite numere( ex. Autobuzul 682) fiecarui matrou i se cuvine un nr?

5 răspunsuri:
| 28cosmin a răspuns:

Salut.
În fiecare metrou are un afișaj unde scrie stația care urmează și stația unde ești în momentul plecării + numărul de STB.
Un exemplu dacă pleci de la piața muncii cu metroul spre gara de nord o să îți scrie STB: 335, 104 și altele, acele numere corespund autobuzelor sau troleibuzelor sau chiar a tramvaielor care trec în zona respectivă. De-asta in metrou vezi mereu pe pancarda respectiva scris urmează stația pe urmă pe ce parte oprește și apoi STB:...
Acum ai înțeles?

suntserios
| suntserios a răspuns:

M1 e numarul lui.

| mihai69 a răspuns:

M1 e denumirea liniei, la fel cum e 133 la autobuze, 27 la tramvaie etc.
Dar, la fel ca vehicolele mai sus menționate, fiecare în parte poartă și un anumit număr - dar ăla e un fel de număr de inventar, în cadrul STB sau Metrou București.

| fabian12345326 explică (pentru mihai69):

Și de la gură de metrou de la bucur obor ști ce metrou duce la liceul UCECOM,, spirul haret"?

| mihai69 a răspuns (pentru fabian12345326):

M1 (stația Grozăvești) sau M3 (stația Politehnică) - liceul e cam la aceeași distanță de ambele.