| Ancagdh a întrebat:

Mai exista trenuri cu compartimente sau acum toate sunt de tip "vagon deschis"? Daca mai exista, cum pot afla despre aceste trenuri pentru o anumita ruta?

5 răspunsuri:
| JustmeV a răspuns:

Mai exista trenuri cu compartimente, sunt trenurile personale care opresc in toate garile. Cele de tip „vagon deschis" sunt trenuri rapide/accelerate happy

| tril a răspuns (pentru JustmeV):

Si nici alea toate. Din pacate.

| tril a răspuns:

Rar se mai gasesc astfel de vagoane. Si nu poti sti dinainte unde sunt. Depinde de revizia de vagoane cum le distribuie, in functie de nevoi si disponibilitati. Ei prefera vagoanele necompartimentate, pentru ca incap mai multe locuri. Dar, si mai multe mirosuri, galagie, deranj de la miscarea calatorilor, etc.

| JustmeV a răspuns (pentru tril):

Stiu cateva care ar fi cu compartimente, cu care eu am calatorit.
De ex. Satu Mare-Baia Mare, Caransebes-Herculane.
Mai mult imi plac cele cu compartimente happy

| tril a răspuns (pentru JustmeV):

Si mie.
Dar ce spui tu, sunt pe distante foarte scurte. Daca insa cine a intrebat vrea numai sa le vada, poate merge pana acolo. Dar daca vrea sa calatoreasca pe distante lungi, nu prea are sanse.