| EuAmTotul a întrebat:

Merita sa merg in Israel? Drumul trece prin tari periculoase(Siria,Irak,Libia etc...)? Imi spuneti va rog si niste preturi? Pareri? Ok,m-am documentat si eu, dar un drum ba zicea ca trece prin Siria si Irak altul nu.Imi ziceti va rog si un avion din Romania care se duce in Israel fara sa treaca prin Siria si Irak?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Se merge cu avionul, normal, nici nu ai cum merge prin Siria, este in razboi cu Israelul de 67 de ani. Libia si Irakul nu sunt in drum. Nu stiu de unde le scoti, tarile astea nu au trafic aerian cu Israelul. De ca sa ma uit eu pe net cand iti e la fel de simlpu sa cauti tu ca si sa citesti raspunsul meu, iti ajunge sa stii ca temerile tale erau nefondate. Te salut si succes.

3 răspunsuri:
| CezaraEM a răspuns:

Buna
Eu te pot ajuta cu asta, am fost in aprilie 2013 o saptamana!
Am fost cu avionul TAROM si a fost ok, in 2 ore jumate eram in Tel Aviv, apoi ne-a preluat ghidul de acolo (de origine maroca, dar care a studiat in Romania).
Iti spun sincer ca nu voiam sa merg in acest loc, dar acum as da orice sa ma reintorc!
Este superb locul, peisaje, oamenii sunt de treaba!
Cand am fost eu, nu erau oameni inarmati pe strazi sau sa se i-a de tine asa cum ziceau la televizor (acum nu stiu ce e, au trecut 2 ani totusi).
Eu am vizitat si Iordania, Petra! Un loc care te lasa fara cuvinte cand ajungi, e super! Daca ai urmarit filmul "Indiana Jones- Ultima cruciada" la sfarsit au filmat chiar la Petra!
E superb sa stii, merita calatoria!
Avionul vine de la Bucuresti trece pe la Constanta, apoi Turcia, Marea Mediterana, apoi ajunge in Israel si Tel Aviv unde aterizeaza. La aeroport iti pun aia intrebari gen "Ai mai fost aici vreodata? Esti turist? ....etcetc".
Stiu ca acolo sunt framantari politice si se tot ataca intre ei Siria-Irak.....acum nu stiu, depinde de tine, daca alegi doar Israel ca destinatie, eu cred ca nu trebuie sa iti faci griji.
Sunt multe de vizitat in Israel: Nazaret, Gradiniile din Haifa (care sunt superbe, poti cauta poze pe net sa vezi), eu am vizitat multe biserici si manastiri, chiar si mormantul sfant de unde vine lumina in ziua de Paste, multe locuri superbe.
Cu masina nu cred ca poti ajunge, e foarte departe si treci sigur prin Siria apoi Israel, Irak e mai departe!

Una peste alta, e destinatie frumoasa care merita vizitata!
Bafta!

| rocket1204 a răspuns:

Daca mergi cu avionul nu ai probleme, insa cu autocarul nu te sfatuiesc. Eu am calatorit de mai multe ori pana in Liban cu avionul dus-intors si totul a fost bine, dar cand am incercat sa fac drumul si cu autocarul lucrurile au fost diferite, mai ales incepand cu Siria. Din propria experienta ia avionul cel mai bine chiar daca trece prin alte tari cu escala. Vacanta frumoasa si calatorie placuta!

| epurasu a răspuns:

Eu am fost acuma in 25 februarie 2015 cu avionul cu autocarul precis nu! Ma costat 470 euo inclus totul masa demipensiune servicii ireprosabile ai ce vedea nu va regreta cine se va duce acolo!