| Sec_5550 a întrebat:

Pot merge in alta tara intr-o excursie avand 16 ani? Nu ma refer la excursie de tip tabara, dar eu si iubitul meu vrem sa mergem in Scotia. Multumesc.

7 răspunsuri:
| Nicol_6787 a răspuns:

Ca sa poti iesi din tara ai nevoie de acordul parintilor reprezentat printr'o procura pe numele prietenului tau daca are peste 18 ani...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge dar numai cu acordul parintilor, dat intr-o declaratie notariala autentica, in care indica si un insotitor major. Numai bine!

| AndreiZz a răspuns:

Nu vad care ar fi problema, atata timp esti insotita de un adult.Singurithinking nu stiu...cred ca e posibil daca ai pasaport sau buletin:S

| andreeatpu_9367 a răspuns:

Poti merge doar daca el este major iar parintii tai iti fac o procura la notar prin care spun ca sunt de acord ca tu sa calatoresti insotita de elbig grin

| Sec_5550 explică:

Prietenul meu are 17 ani, nu va implini 18 pana in vara. Imi puteti da mai multe detalii? De ce acte este nevoie etc? ( In conditiile in care mergem insotiti de tatal lui ). Multumesc din nou.

| onutzaskumpik a răspuns:

Daca ai peste 18 ani sau doar daca iti dau acordul parintii

| andreeatpu_9367 a răspuns:

Daca merge si tatal lui, parintii tai trebuie sa faca o procura la notar prin care spun ca sunt de acord ca tu sa iesi din tara insotita de el.