| MZP a întrebat:

Deci, voi trece direct la subiect. Am 15 ani, clasa a 9-a, etc, etc. La mine in scoala se va organiza, vara, o tabara in Grecia, de 7 zile, si as vrea sa merg. Dar, ca de obicei, in viata oricarui adolescent de 15 ani, trebuie sa imi conving parintii, care, atunci cand le-am zis de tabara aceasta, au inceput sa imi zica, ca daca mergem doar familia, iesim mult mai ieftin (asta zic ei de fiecare data cand le zic de vreo tabara/excursie de mai multe zile). Faza este ca, tot in vara, mai merg intr-o tabara in tara. Iar pe deasupra, parintii mei vor sa facem o vacanta prin tara, care s-ar putea sa se suprapuna cu tabara din Grecia. Si acum vine intrebarea:
Cum as putea sa imi conving parintii sa ma lase, atat in tabara din tara cat si in tabara din Grecia, iar daca tabara se va suprapune cu vacanta, cum as putea sa le zic ca as prefera sa merg in Grecia decat cu ei?

1 răspuns:
| GeorgeGabriel66 a răspuns:

Hmm, tu le cam vrei pe toate sa zic asa. gandeste-te si tu decat la o singura optiune. ex: nu te duci la cea din tara si te duci in Grecia. nu stiu, promite-le si tu mare cu sare. ca daca te lasa in Grecia faci aia, faci cealalta ceav de genul ca iti doresti mult de tot si pnm.