| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma cu urmatoarea problema-situatie, doresc opinii happy. Ce parere aveti despre excursie in vara la Istanbul? Eu nu inteleg nimic, sunt acestea tari de vizitat, gen Turcia, Bulgaria, Rusia, Ucraina, Polonia? Eu m-as orienta spre Spania, SUA, Germania, Austria, Suedia etc. Spun aceasta chestiune deoarece primele tari in care nu m-as duce enumerate mai sus, nu sunt sigure, sunt periculoase din multe puncte de vedere si... ce ai ce vedea? Sa nu mai zic de Rusia, ca poate acolo ramanem sau din Turcia in care se vede ce e. Un coleg de facultate ( un bade mai bine zis, de 48 ani ) propune o excursie in vara la Istanbul. Zice ca excursia are scop educativ, obiective istorice ( suntem la facultate de istorie), putem vedea un meci, etc. Oricum dupa parerea mea are obiective turistice ciudate, ce ziceti? Eu as propune ceva Spania, Grecia, Germania, Suedia etc. De ce nu organizeaza excursii studenti tineri? Eu as organiza, propune dar nu stiu cum.

Multumesc pentru ajutor! happy

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Intr-un fel "badea" cam are dreptate sa propuna Istambul - stii foarte bine ce au insemnat turcii pentru Romania secole intregi si ca istoria noastra este atat de mult definita de ei. In plus, este o cultura atat de diferita de a noastra, sunt chestii foarte diferite de vazut. In plus e si aproape si preturi accesibile. Ai insa dreptate ca sunt acum probleme pe acolo dar poate se rezolva pina atunci happy Ar mai fi Grecia la fel de interesanta pentru voi, care studiati istoria, si are si preturi foarte bune. Excursii organizeaza cine se baga, s-a nimerit sa fie la voi cineva mai in varsta care s-a bagat pentru ca poate se pricepe mai bine, sunt rare cazurile de studenti de varsta asta, deci la ceilalti organizeaza tinerii happy Pai pasii ar fi sa te gandesti la ce tara sa mergeti - sa zicem Grecia. Apoi trebuie aleasa perioada, deci te interesezi cand e "sezon" in Grecia - atunci preturile sunt mai marisoare, deci alegi cumva un "extra-sezon", sa gasesti preturi mai bune. Diferenta poate fi de o saptamana-doua, stii cum e si la noi, deci nu trebuie sa mergi in noiembrie ca sa prinzi preturi bune. Apoi cauti o agentie de turism in orasul vostru (nu stiu daca esti din Bucuresti) si vorbesti cu ei si-i intrebi ce oferte iti pot prezenta pentru o excursie de X persoane, Y zile, in perioada Z. O sa intrebe daca vreti cu masa sau fara masa, cu ghid sau fara ghid, cu transport sau fara transport - cu masina sau cu avionul. Deci trebuie sa stii orientativ datele astea si apoi ceri oferte de la mai multe agentii, le prezinti apoi colegilor si hotarati daca si cati mergeti. Ti-as sugera sa nu ceri parerea colegilor in foarte multe directii pentru ca daca ai 25 de colegi o sa ai cel putin 25 de pareri si nu rezolvati nimic laughing Propui tu direct 2-3 variante, oricum pretul o sa fi decisiv. Sper sa-ti iasa, succes!

| SorinTudor a răspuns:

Am fost cu niste prieteni in 2010 in Istambul si este un oras foarte frumos. Iar despre Rusia...m-as duce in Moscova sa vizitez piata rosie am auzit de la un coleg care a fost acum un an de zile si mi-a zis despre Moscova ca este un oras foarte elegant in ciuda faptului ca este in Rusia, o tara cu niste locuitori nu prea destepti laughing dar istoria Rusiei este asemanatoare cu a Romaniei doar ambele tari au fost comuniste.

| pietrean a răspuns:

De acuzat, acuzi pe cineva, care DOAR PROPUNE, iar tu vrei sa organizezi, dar nu stii cum. Poti propune, chiar persoanei "bade, de 48 ani(oare eu,cum as fi catalogata?) si acesta stiind cum se organizeaza o astfel de excursie,poate lua in calcul, in functie de solicitanti. Tinand cont, ca tarile de care pomenesti, sunt cam departe de tara noastra, bineinteles si costurile sunt mult mai mari.Cati studenti,pot plati o astfel de excursie?
Sunt multi care merg in Bulgaria,Turcia,Rusia pentru ca au intr-adevar ce vedea,la niste costuri mai rezonabile. Daca cineva nu vrea sa meargape motivul ca nu are ce vedea,sa nu mearga! Este liber sa mearga in Spania,SUA,Elvetia,Canada,etc, daca il tine punga!
Eu de exemplu, merg in Bulgaria, doar pentru a ma odihni(de doua ori/an) si sa nu parcurg un drum prea lung, pana la destinatie.Am renuntat sa merg,pana si in statiunile care sunt mai aproape de turci.
Baiatul meu,prefera in Turcia si Grecia sa mearga,pentru serviciile mai deosebite,in ceea ce priveste mancarea si cazarea,fata de bulgari.Dar si preturile sunt mai mari,oboseala drumului,e de luat in calcul pentru mine(dar pentru el nu) si costul benzinei.
Fata mea,prefera Ungaria sau o alta tara,unde sunt parcuri mari de distractie(nu o intereseaza mancarea si cazarea,decat strictul necesar),dar sa aiba si locuri de vizitat.
In final,daca vrei sa mergi in alta tara,decat cele care ti s-au propus, cauta mai multi colegi, care au aceleasi gusturi cu tine, dar sa dispuna si de finante, apeleaza la o agentie de turism(daca nu vrei sa organizeze "badea") si mergi sanatos!

| valentino52 a răspuns:

In 2 saptamani merg si eu in Istanbul cu prietena mea de pe 2 aprilie pentru doar 2 zile (facem o plimbare scurta cu masina 650 km pentru ca suntem din Constanta). Singurul motiv pentru care mergem este faptul ca se deschide "Disneyland-ul" lor si anume Vialand. In rest ar mai fi interesant si acvariul lor desi acum 2 luni am fost la unul mult mai impresionant in Dubai. In rest Moscheea Albastra si multe alte biserici de-ale lor, palate ale sultanilor etc. Este un loc plin de istorie Istanbul = Constantinopol. Pentru 1 mai avem in Bulgaria rezervari si mai apoi in Grecia dar nu intr-o zona in care sa putem vizita Atena, Meteora, Athos etc. In general vacantele pe litoral fie ele in Grecia Bulgaria Turcia exact asta sunt- pentru plaja, relaxare si distractie. Ca si Mamaia, Eforie, Costinesti. Nu prea ai ce vizita dar sunt destinatii placute unde te poti relaxa si sta in conditii de lux, la un pret asemanator cu cel din Romania dar conditii mult mai bune, asta daca nu iti poti permite un buget mai mare sa ajungi in destinatii putin mai scumpe incepand cu Mallorca, Ibiza, Tenerife la Qatar, Dubai, Sri Lanka, Thailanda etc.
Daca vrei sa te culturalizezi sunt atatea destinatii in Europa. Pe majoritatea le-am vizitat de mai mult de 2 ori, chiar in noiembrie am fost in Paris cu prietena pentru a 2a oara dar a fost extrem de obositor. Conditii de cazare foarte proaste la preturi cu care in Bulgaria, Turcia stateai la 5 stele (de aici si unul din motivele pentru care aleg romanii aceste destinatii), preturi exorbitante la terase la mancare (pe champs elysee am dat 85 de euro fara spaga pentru o masa sub orice critica pentru 2 persoane, o terasa care arata mai degraba a bodega), costurile mari la orice vizitai si chiar si transportul era destul de scump. Pentru noi a fost extrem de obositor, dupa luvru am facut niste bataturi de abia am putut sa ne distram in Disneyland, nici nu mai eram in stare sa merg prin magazine si seara cand ajungeam la hotel, nemaiputand sa luam metroul si taxiul costa zeci de euro nu s-a meritat sa mai iesim la vreun club ceva. Cand ne-am intors am dat o fuga la munte la un resort superb de 5 stele cu piscina si camera mare cu baldachin la pret mai mic decat un hotel infect de 2 stele din Paris, mancare excelenta la un sfert din pretul din afara si mai si mai ramaneau si o gramada de bani de distractie asa ca am hotarat de acum incolo sa ocolim capitalele mari, mai ales daca am mai fost acolo si le-am mai vizitat. Oricum e pacat sa nu ajungi macar odata in viata la Roma, Venetia, Barcelona, Paris, Viena.
Profita de oferte si iti recomand sa urmaresti ofertele si perioadele din extra-sezon de la companiile low cost, te va ajunge mult, mult mai ieftin decat cu masina!