| Ak40 a întrebat:

In RO parintii pot semna un document care permit minorului de peste 14 ani sa iasa de sine statator din tara? Dar pot face asta la ambasada Romaniei? Adica sunt din RM iar la noi nu este asa ceva, pot face actele de genul acesta la ambasada?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pot semna dar nu iesi singur din tara. Doar insotit de o persoana adulta careia i-ai fost incredintat.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil asa ceva!
Este lege internationala ca minorul, pana la implinirae varstei de 18 ani, trebuie sa iasa insotit de un parinte, cu procura legala sau cu un tutore legal.