| Pvl_Johnny_1996 a întrebat:

Salut ma intrebam ce iti trebuie ca sa poti locui in japonia definitiv acte etc nu doar pe o perioada determinata

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți locui în Japonia definitiv doar dacă devii cetățeam japonez iar asta se acordî unui străin în cazuri cu totul excepționale. Pentru asta ar trebui ca prin activitatea ta să aduci servicii deosebite extraordinare Japoniei. Dar poți, cu justificare să prelungești perioada de stat acolo. De exemplu ai mers să predai limba română acolo ca profesor și ai un contract de muncă pe 5 ani și o viză de rezidență temporară tot pe 5 ani. Mai poți prelungi această perioadă în continuare, dacă îți prelungești contractul de muncă. Dar în acest timp îți expiră pașaportul românesc. Dacă nu ți-l prelungește sau nu ți-l preschimbă la ambasada noastră de acolo, trebuie să te întorci în țară. Apoi ca să întri din nou, cu un pașaport nou, pe care nu ai viză de reședință japoneză, trebuie să reiei procesul de plecare acolo. Dacă ți se acordă viza plei, dacă nu, nu, cu toate că dta acolo ai loc de muncă. Iar când se termină orice perioadă de muncă, vii frumos acasă, nu poți rămâne acolo. Mai poți totuși prin căsătorie.