| carboncs a întrebat:

Ce acte imi trebuie pentru reluarea indemnizatiei de somaj dupa o perioada de contract de munca pe perioada determinata de o saptamana?
dau funda la orce raspuns.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci o cerere de repunere in plata, in termen de cel mult 30 zile de la incetarea contractului individual de munca pe perioada determinata si sa duci o adeverinta in acest sens. Numai bine!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sint somer acum.Beneficiezi de somaj daca in ultimii 2 ani totalizezi cel putin 12 luni de activitate cu contract legal. Daca in ultimele 12 luni ai beneficiat de somaj, pentru orice perioada si nu totalizezi 12 de activitate, nu mai ai dreptul.Acte:
copie si original la CI si actul de studii; Contracte de munca si copii de pe ele; decizii de incetare a C.M; Cerere tip si anexa 14 de la fiecare loc de munca,dupa caz(dovada de plata a cas,somaj, salarii, etc). Numai bine.