| WAndrei95W a întrebat:

Salut Tpu.Cine stie sa imi spuna si mie ce atractii turistice sunt in Timisoara si imprejurimi.Ma refer la obiective naturale,istorice, religioase sau culturale.

Răspuns Câştigător
| roxaa15 a răspuns:

Eu nu iti voi da linkuri ci iti voi spune ca si o locuitaore a acestui oras: Piata operei( centru) cu tot ce exista,Castelul Huniazilor, Bastionul, Parcul Rozelor, Parcul Botanic, Piata Uniri, Complexul Studentesc, Fabrica de bere, Padurea verde( muzeul satului, gradina zoologica)Foarte multe Biserici.In imprejurimi poti vizita Manastirea de la Sag, Timisul( poti sta cu cortu, graterele, baita) poti vizita Buziasul un oras statiune si mai sunt multe de vizitat. Daca ai o inttrrebare ma poti intreba

1 răspuns:
| DeianVendetta a răspuns:

Obiective în Timișoara: Piața Victoriei: Catedrala Mitropolitană și Opera Română, Muzeul Banatului, Bastionul, Piața Unirii: Muzeul de Artă, Domul Romano-Catolic.
Eventual dacă vrei să faci cumpărături, sau să vezi un film: Iulius Mall (momentan singurul mall din oraș).
Uite și un link: http://www.turistik.ro/romania/timisoara/obiective-turistice-timisoara