| Timis_Silviu_1915 a întrebat:

daca am 14 ani pot sa trec granita fara pasaport, doar cu buletin?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Numai cu insotitor.Major.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate trece granita numai cu carte de identitate (nu buletin), dar se poate calatori numai in tarile din UE si alte cateva, pentru restul ai nevoie de pasaport.
De asemenea, daca nu mergi cu ambii parinti, ai nevoie de o declaratie notariala a ambilor sau al unuia, in caz ca mergi cu celalat parinte si de insotitor major (daca mergi fara parinti).