| Ciprian996 a întrebat:

peste o luna as vrea sa plec in spania cu avionu dar vreau sa iau cu mine un laptop si un simulator auto...si alte maruntisuri. vreau sa stiu daca pot lua cu mine aceste lucruri?

3 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

Eu am trecut cu leptopul in geanta de mana.normal cred ca poti trece cu ele dar sa la scoti din geanta si sa le pui in cosul de merge pe banda

suntserios
| suntserios a răspuns:

Le poti lua, de ce nu?

| mihai69 a răspuns:

Laptopul - sigur. Dacă îl iei în bagajul de mână, trebuie să îl scoți și să-l prezinți separat. Să ai și ceva putere în baterie - e posibil să te pună să-l pornești.
Nu știu exact ce înțelegi prin „simulator auto", dar cred că e vorba despre o jucărie tip miniconsolă. În acest caz, e ok.
„Alte mărunțișuri" poți lua, cu condiția ca printre ele, în bagajul de mână, să nu fie:
- instrumente tăioase sau înțepătoare (cuțite, bricege, șurubelnițe, foarfeci etc.)
- recipiente cu lichid sau creme/paste mai mari de 100 ml (care trebuie toate puse într-o pungă de plastic transparent, resigilabilă, și arătate separat), dar în total nu mai mult de 1 l.
Astea toate le poți însă pune în bagajul de cală fără probleme.
Sub nicio formă nu ai voie cu pocnitori, arme, explozibili dar nu cred că e cazul.