| sebybv a întrebat:

Salut, un prieten mi-a cumparat un bilet de avion dus-intors pentru Filipine, cu escala in Dubai, schimband 2 companii diferite (fly dubai si Philippines Airline), fara bagaj de cala. La prima strigare, totul suna ok. Insa la zborul dus, am o escala de numai 1 ora si 45 minute, cu schimbare terminale, ceea ce ma intriga, deoarece daca zborul 1 are intarzieri pot pierde legatura foarte usor.

Asadar, ca sa-mi protejez itinerariul, m-am decis, sa mai achizitionez inca un bilet pe segmentul Dubai-Manila, la aceeasi companie aeriana, ziua urmatoare. Si astfel sa am 2 boarding pass-uri.

- Este posibil acest lucruri?
- Imi trebuie viza, ca sa pot astepta 24hr urmatorul zbor?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu are nicio legătură bagajul de cală cu durata escalei.
Nu prea are rost să iei două bilete pentru același segment, dar mno... Îs banii tăi. De putut, da, se poate.
Nu ai nevoie de nicio viză pe aeroporturile de tranzit dacă nu ieși din zona de tranzit (și teoretic, nu ai nevoie să ieși de acolo decât dacă vrei să vizitezi ceva în apropiere.
Dacă aveai bilet la o singură companie (fie și cu escală), te-ar fi așteptat avionul de legătură, sau ți s-ar fi oferit un loc la altă cursă a lor, dacă întârzia exasperant de mult primul zbor; dar cum tu ai practic două bilete diferite, nu te așteaptă și nici nu te rambursează / relochează pe altă cursă dacă întârzii, cu excepția cazului că intri sub incidența legilor de protecție a drepturilor consumatorilor.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, ca ai 99% sanse sa prinzi urmatorul zbor, trebuie doar sa te focusezi pe terminalul din Dubai si sa mergi direct la acea poarta.
Am trecut prin situatii similare, Bucuresti -Sydney cu 3 escale, prin diverse tari si am prins urmatorul avion.
Daca nu-l prinzi din vina lor, fiindca au intarziere, este obligatia lor sa te puna la urmatorul avion, pe banii lor.
Asadar, chiar nu-ti fa probleme!

In ce prieveste bagajul de cala, ar trebui sa fie inclus in pretul biletului, chiar si pentru calasa "economic, fiindca este un zbor transoceanic. De obicei este undeva la 20kg, 23kg sau chiar 30kg, dar depinde de compania cu care zbori.
Crede-ma, am peste 700 de ore de zbor cu diverse linii aeriene si am trecut de multe ori prin asa ceva, dar niciodata nu am pierdut avionul.

Verifica biletul de avion, ca ar trebui sa scrie pe el greutatea bagajului de cala.

bagajul de mana s-ar putea sa fie de 7-8 kg sau maxim 10kg- depinzand de compania cu care zbori.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-ai luat viza pentru Filipine?
ca-n Dubai nu ai nevoie, neputand iesii din aeroport.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți, dar nu are sens.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi se pare extrem de stupid. Intrebare. Zborul e luat ca unul singur sau sunt cumparate separat?

| sebybv explică (pentru suntserios):

Zborul a foat cumparat cu ajutorul unui agentii online, am doua bilete separat, conexiunea este garantata de agentie dar nu vreau sa ma bizui pe ei, bagaj de cala nu ma lasa sa am din cauza ca escala e prea scurta, dar asta nu-i o problema...
Btw..stiti cumva daca trebuie sa arat cardul prietenului care mi-a facut plata?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sebybv):

Nu,nu trebuie sa arati niciun card.