| jeoytrp a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o intrebare legata de calatoriile cu avionul, si anume: am voie sa iau in avion un instrument muzical fabricat din metal? instrumentul este de dimensiuni reduse dar are in jur de doua kilograme. dar o sticla de alcool este permisa? si daca mai sunt alte restrictii speciale va rog sa mi le spuneti. DAU FUNDA!

3 răspunsuri:
| BadSirChaos a răspuns:

Din cate stiu ai voie cu un instrument muzical dar mai bine il iei intr-o gentuta sau ceva ca sa il arati la detectorul de metale inainte sa il descopere ei ca sa nu banuiasca ceva sau cine stie ce idee trasnita or avea. ai voie cu o sticla sau doua atata timp cat sunt pentru consum nu comercializare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat le pui la cala nu e nicio problema. Cu bautura in bagajul de mana clar nu te lasa si o va arunca la gunoi

| minrest a răspuns:

Poate sa mearga, dar incearca sa treci prin altcineva incarcatorul. Pentru ca nu pot demonta instrumentul fara sa il strice, cauta sa isi dea seama cum e camuflat incarcatorul. Oricum vei atrage atentia, asa ca trebuie sa lucrezi perfect.