| Covery a întrebat:

Săptămână viitoare prietena mea trebuie să ajungă în Bulgaria (ea fiind cetățean Bulgar) fiindcă nu sunt autobuze în momentul de față, m-am gândit să o duc eu cu mașina. Intrebarea mea este: Pot trece vama doar cât să o duc pe ea pe partea Bulgară iar după eu să mă întorc? Și am nevoie de vreun document sau se tranzitează normal în momentul de față? (este Vorba de vama Calafat)

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Desigur. Nu-i pasă nimănui cât stai tu acolo.
Va trebui doar să completezi o declarație pe proprie răspundere.
https://www.mae.ro/node/51904

4 răspunsuri:
| iChristiaN47 a răspuns:

Se va tranzita normal, doar cu buletinul si / sau pasaportul. Inca sunt persoane care fac acest lucru.

| Deniz23 a răspuns:

Se traversează normal. Doar sa ai pașaport sau buletin la tine, și prietena ta bineînțeles

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine lasa o pe ea sa mearga singură asa cum a stiut sa ajungă in Romania, sau tu ai aduso?

| Sofer a răspuns:

Sa ai procura dacă nu e mașina pe numele tău. Și declarație in caz e nevoie.