Janina
| Janina a întrebat:

Sighişoara - cine cunoaste orasul si imi poate spune mai multe.
Pe 25 ajung acolo si o sa stau cam 4 zile.
Recomandari?
Ce restaurante bune stiti?
Ce trebuie neaparat vizitat?
Ce este de ocolit?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Super. in ultimul weekend din iulie are loc sighisoara medieval fest (dada, cu majuscule). si pica.parca pe 28, 29 weekendul ala. o sa fie super aglomerat in cetate, spectacole, show de show sa zic asa. e o pizzerie super la baza cetatii, cam peste rau de manastire. o gasesti usor, cum cobori din cetate pe la turnul cu ceas (din turn si de la baza sa se vede). au pizza fff buna si preturi.accesibile. trebuie sa vizitezi TOATA cetatea, e superba, e o manastire in centrul orasului, si in cetate daca intrebi iti pot da harti cu alte obiective turistice (sunt multe, nu le mai stiu pe toate, decat daca vad orasul stiu sa ajung la ele). de ocolit nu cred ca ai ceva. eventual ai grija la buzunare, ca unde e aglomeratie sunt si rromi. in cetate ai un tunel luung care urca la o biserica. de ocolit zidul exterior al cetatii (fiind zona cu padure lumea isi mai face nevoile pe acolo)

2 răspunsuri:
Janina
| Janina explică:

Ms @JohnnyBi

| andy_3924 a răspuns:

Langa Sighisoara (la 20 min de mers cu masina - se poate lua microbuz din gara) este Domeniul Danes Dracul unde se poate calari. Acolo au cea mi buna mancare din zona happy Pentru calarie trebuie sa faci rezervare din timp, cam cu o saptamana in avans. Restaurantul te serveste chiar daca nu esti cazata acolo.