| Madutza_Mada_1997_Hefw a întrebat:

Spuneti-mi si mie un loc istoric care incepe cu,,Aus" si a doua parte se incepe cu,, B"

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mdaaaaa...
Chiar este un loc istoric renumit (din pacate), dar are si nume nemtesc (zona fiind populata de multi germani si acum).
In afara de lagare, este o zona interesanta si frumoasa, drumul la fel (cu masina).

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ausburg.

| Madutza_Mada_1997_Hefw explică (pentru Bula):

Nu stiu cum sa explic dar incepe cu Aus... - B... Si nu stiu nici din cate litere este

Bula
| Bula a răspuns (pentru Madutza_Mada_1997_Hefw):

Pui o intrebare si nu stii despre ce e vorba?
E singurul oras cu trecut istoric relevant, care incepe cu Aus si continua cu B...

| Madutza_Mada_1997_Hefw explică (pentru Bula):

Urmeaza sa merg intr-o vacanta surpriza si nu stiu locatia, tot ce stiu este ca este un loc istoric care incepe cu Aus...-B...

Bula
| Bula a răspuns (pentru Madutza_Mada_1997_Hefw):

Asa cum ai scris acum, "Aus...-B..." pot fi mai multe locuri.
Aus... poate fi Austria, dar in germana "aus" inseamna "din" si nu prea este folosit inainte de nume din localitati.
Dar poate insemna "din B...", adica din localitatea B..., adica localitatea poate fi oricare incepe cu B.
In aceasta ipoteza, localitatea poate fi din Austria sau Germania, care incepe cu B.
Cu doar atatea informatii sunt curios care oras va fi.

| Madutza_Mada_1997_Hefw explică (pentru Bula):

Am mai primit inca un indiciu Aus... Bir.Si mai mult nu stiu.Am intrebat daca este Austria sau Germania si a spus ca nu este.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Madutza_Mada_1997_Hefw):

Poate as putea spune mai mult daca ai copia exact textul aici sau in p.m.
Nu am inteles numarul si locul exact ai punctelor.

| Madutza_Mada_1997_Hefw explică (pentru Bula):

Punctele nu stiam cate sunt de aceea.Dar astazi am aflat raspunsul. Auschwitz-Birkenau din Polonia. Iti multumesc pentru ca ai incercat