| J7anine a întrebat:

stie cineva daca biletele de avion cumparate din Romania sunt mai scumpe decat aceleasi cumparate din strainatate (respectiv rezervate online) ca asa cica ar fi...

Răspuns Câştigător
| dana_1567 a răspuns:

Din cate stiu nu conteaza tara din care cumperi biletele ci site-ul care intermediaza tranzactia.
De obicei site-ul direct al companiei percepe cel mai mic cost. Agregatoarele (site-urile care iti arata oferte de la mai multe companii) au niste taxe variabile (de la 2-3-4 euro dar pot ajunge si la 20% din valoarea biletului).

3 răspunsuri:
| dexter_3858 a răspuns:

Aici te pot ajuta eu tongue Preturile nu difera dar difera in schimb daca un pret este in original in euro si se calculeaza in lei pentru ca este foarte posibil ca shimbul sa se faca la un curs mult mai avantajos pentru ei. Biletele de la noi pot fi mai scumpe si in cazul in care le platesti online pentru ca la noi taxele pentru plata cu cardul pot fi mai mari.

| jully a răspuns:

Da! Si diferenta provine din tarifele negociate de agentiile din afara... De exemplu eu am cumparat bilet dus-intors Bucuresti - Toronto cu 1100 CAD, din Canada. In Romania, sub 970 E nu am gasit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu locuiesc in Olanda. Aici costa mai mult un bilet de avion decit in Romania