| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca intrebarea asta e putin penala big grin Dar cum as putea sa imi imbunatatesc abilitatile de rezolvare a >Sudoku?

10 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Sa incepi cu cel usoare sa faci foarte mult sa le prinzi miscarea si dupa aceea sa incerci cu cele mai grele

| nicp a răspuns:

Prin exercitiu.

cristian
| cristian a răspuns:

Numai prin mult antrenament.

eileen
| eileen a răspuns:

La cat mai multe tabele Sudoku. Apoi, incearca sa iei fiecare cifra pe rand, sa vezi unde se potriveste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca intai cu cele mai usoare, apoi continua cu cele care au dificultate crescatoare... Prin "antrenament" poti deveni "expert".
Mult succes!

| Beeline a răspuns:

Well Sudoku... e un joc destul de stupid, pentru ca exista 2 feluri de grile:
1 - cand trebuie doar sa parcurgi toate randurile, coloanele si chenarele, si sa vezi daca exista vreun loc in care se potriveste un si numai un numar. Deci o operatie robotiza(n)ta, care necesita din partea ta doar sa cunosti numerele de la 1 la 9.
2 - cand grila are atat de putine indicii, incat nu exista nicio pozitie in care sa mearga un singur numar, de aceea se intra pe taramul hazardului si bagi cifre la nimereala, prin trial and error.
Ambele tipuri mi se par idioate. La 2 mai bine joci la loto, iar la 1... am o ambitie personala: sa-mi dresez catelul (Toto) sa rezolve asemenea Sudoku, sa dovedesc cat de banal e si cat de putin trebuie sa gandesti le ele. Toto stie sa numere pana la 9, deci teoretic ar putea rezolva grila... dar... nu stie sa tina creionul crying Acum lucram pe partea asta.

| cristi a răspuns:

Simplu, exerseaza mai multhappy

| miriam a răspuns:

Exerseaza foarte mult, numai practicand ajungi mai abil in a rezolva Sudoku.

| cal3star a răspuns:

Sa incepi sa faci deductii logice singur sa le dezvolti.
Si iti recomand revista "Super Sudoku International " costa 6 lei gasesti aproape la orice chiosc, si sunt sudoku cu diagonale, pare, impare tot felul de combinatii.

Uite aici un film unde am explicat o deductie logica
http://www.trilulilu.ro/cal3star/c78ee4218c7ca9

| Hyunakim a răspuns:

Jucand cat mai mult! repetitia e mama invataturii!